Chroniąc się przed zarazkami, pasożytami i innymi szkodnikami, rośliny produkują między innymi żywice, które działają przeciwko grzybom, wirusom i bakteriom. Pozyskiwana jest ona głównie z drzew przez pszczoły i mieszana z ich własnymi wydzielinami - w ten sposób odpowiednio przetworzona substancja nazywana jest propolisem.
W ulu służy jako pierwsza bariera ochrony przed wirusami, grzybami i bakteriami. Więksi wrogowie pszczół są najpierw przez nie zabijani, a następnie mumifikowani za pomocą propolisu, którego jednymi z ważniejszych właściwości jest działanie dezynfekujące i antybakteryjne.
Działanie propolisu nie tylko jest bardzo silne, ale dzięki wykorzystaniu w jego produkcji roślin dostosowujących wytwarzaną przez nie żywicę do zmian w bakteriach i wirusach, jest również bardzo skuteczny.
Propolis ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i wspomaga wzrost odporności. Działanie znieczulające i przeciwzapalne propolisu opiera się na zawartych w nim pochodnych salicylowych.
Uwaga: Propolis jest lepki i powoduje brązowe plamy na skórze i tkaninach! Można je usunąć etanolem, zmywaczem do paznokci lub alkoholowymi płatkami czyszczącymi.
Propolis może powodować alergie.
Przed użyciem należy sprawdzić na małej powierzchni błony śluzowej czy nie występuje reakcja alergiczna.
Objawami alergii na propolis jest zaczerwienienie, obrzęk, wysypka lub świąd. Jeśli nie wystąpią żadne reakcje, można powoli zacząć stosowanie propolisu. Sugerujemy w pierwszym okresie dodanie 1/3 lub 1/4 planowanej dawki i zwiększanie jej przez dwa lub trzy dni, aż do osiągnięcia zalecanej dawki końcowej.
Procedurę należy powtórzyć dla każdej nowej partii, ponieważ propolis jest produktem naturalnym i podlega stale modyfikowanej kompozycji ze względu na specjalną metodę produkcji pszczół.
Zastosowanie: przyśpieszenie gojenia niewielkich zmian skórnych, pielęgnacja jamy ustnej i błony śluzowej, pielęgnacja szwów chirurgicznych.
Miarka: łyżeczka Lunderland.
Uwaga: produkt nie zawiera miarki. Łyżeczka i pompka Lunderland sprzedawane są oddzielnie. Jeżeli jest to konieczne, prosimy dokupić je osobno.
Typ opakowania: szklana buteleczka.
Skład: 40% ekstrakt z propolisu (czystość ok. 98%), 60% etanol (96% alkohol).
Analiza: 7,5% flawonoidów.
Dawkowanie:
Zewnętrznie: nakładaj pojedyncze krople bezpośrednio na chory/zraniony obszar skóry. W przypadku wrażliwych zwierząt, należy aplikować obok uszkodzonego miejsca, odczekać aby alkohol wyparował i rozprowadzić jeszcze ciekły propolis na chory/zraniony obszar skóry.
Wewnętrznie: w zależności od wielkości zwierzęcia, podawaj 3 x 10-30 kropli dziennie bezpośrednio podczas jedzenia.
Przechowywanie: Chronić przed światłem, przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Otwarty produkt najlepiej przechowywać w lodówce nie dłużej niż dwa miesiące.
Wskazówka:
Tynktura z propolisu może być składnikiem łatwej do samodzielnego wykonania maści lub kremu.
Maść:
• 100 ml oleju roślinnego (olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej konopny),
• wysokiej jakości wosk pszczeli 6 mg,
• 20 - 50 kropli tynktury z propolisu.
Krem:
• 50 ml oleju roślinnego (olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej konopny),
• 6 g wosku pszczelego,
• 20 g lanoliny,
• 10 ml tynktury z propolisu,
• 20 ml wody destylowanej.
Oba preparaty można uzupełnić 5 ml witaminy E, aby zwiększyć ich trwałość.
Oleje / woski i ewentualnie witaminę E należy umieścić w szklanym naczyniu i ogrzewać w kąpieli wodnej aż do rozpuszczenia się wosku. Następnie wodę i tynkturę stopniowo i powoli wkrapla się do mieszaniny stale mieszając. W celu lepszego połączenia składników pastę należy mieszać do uzyskania kremowej konsystencji i schłodzenia do temperatury pokojowej. Następnie gotowy już krem/maść przełożyć do słoika i przechowywać lodówce.