Buraki dla psa – dobry czy zły pomysł?

Buraki dla psa – dobry czy zły pomysł?

Burak to jedno z najpopularniejszych warzyw. Ze względu na swoje walory smakowe, właściwości zdrowotne, niską cenę oraz łatwą dostępność znajduje szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. Gotujemy z niego wigilijny barszcz, czy inne zupy. Z warzywa tego możemy przygotować smakowite przetwory na zimę. Coraz większe grono wielbicieli ma także buraczane ciasto, zachwycające swoją barwą oraz oryginalnym smakiem. Buraki mogą być również składnikiem kolorowego i zdrowego koktajlu lub soku, a przyrządzone na ciepło z octem, cebulą, chrzanem oraz przyprawami, stanowią smaczny dodatek do obiadu.

Buraki są stałym elementem jadłospisu ludzi. Co ciekawe można podawać je również naszym szczekającym pupilom. Dlatego zapamiętaj, że buraki dla psa to dobry pomysł, należy jednak stopniowo wprowadzić to warzywo do diety czworonoga, a następnie serwować je w przystępnej dla zwierzęcia formie oraz we właściwych proporcjach.

Buraki w psiej diecie – korzyści dla pupila

Podawana od czasu do czasu przekąska w postaci niewielkiej ilości buraków może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia psa. Najważniejsze zalety tego warzywa to:

  • wysoka zawartość błonnika pokarmowego (usprawniającego działanie układu pokarmowego),
  • duża ilość: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu,
  • zawartość przeciwutleniaczy,
  • zawartość sporej ilości kwasu foliowego, czyli witaminy B9 (jest to szczególnie istotne dla samic w ciąży),
  • zawartość witamin: B12, A, K oraz C,
  • stabilizacja poziomu cholesterolu,
  • obniżanie ciśnienia krwi,
  • wzmacnianie odporności zwierzęcia.

Buraki dla psa – w jakiej formie je podawać?

Trzeba jednak liczyć się z tym, że buraki dla psa nie mogą być podawane w każdej postaci. Im mniej przetworzone warzywo, tym lepiej. Dlatego dla czworonoga najlepszym rozwiązaniem jest burak surowy lub gotowany.

Jednocześnie nie można zapominać, że poddając to warzywo obróbce termicznej w celu zaserwowania psu, nie powinno się dodawać przypraw. Sól, pieprz, czy cukier wzbogacające smak buraków mogą sprawić, że warzywo to ze zdrowego smakołyka zamieni się w szkodliwy posiłek. Buraki, które trafiają do psiej miski, powinny mieć także odpowiednią temperaturę – przed podaniem trzeba je ostudzić.

Buraki dla psa należy więc przygotowywać osobno, specjalnie z myślą o pupilu. Resztki ze stołu, pozostające po zjedzonym przez naszą rodzinę obiedzie, są tu zdecydowanie niewskazane. Idąc tym tropem myślenia – buraki konserwowe ze słoika (sprzedawane w sklepach lub gromadzone przez nas w spiżarniach) nie mogą stać się psim przysmakiem.

Buraki dla psa najlepiej sprawdzają się w formie startej lub drobno pokrojonej. Takie zaserwowanie tego przysmaku niweluje ryzyko zadławienia się pokarmem, jak również ułatwia strawienie posiłku przez zwierzę.

Buraki dla psa – rozsądek to podstawa

Buraki, podobnie jak każdy inny produkt podawany psu, należy serwować z zachowaniem zdrowego rozsądku. Przede wszystkim nie można przesadzać ze zbyt dużą ilością buraków w diecie czworonoga. To warzywo powinno być jedynie urozmaiceniem menu, jednym z wielu innych składników tworzących poszczególne posiłki. Przejedzenie burakami może doprowadzić u pupila do dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto buraki mają wysoki indeks glikemiczny, przez co nie powinny spożywać ich psy z cukrzycą.

Wprowadzanie nowego produktu do diety psa – najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, czy buraki dla psa, którym się opiekujesz to trafiony pomysł? Nie wiesz, czy Twojemu pupilowi zasmakuje to warzywo? Nie przekonasz się, zanim nie spróbujesz. Miej jednak świadomość, że wprowadzanie nowego produktu do diety zwierzęcia to kilkuetapowy proces. Trzeba wykazać się odpowiednią rozwagą oraz dać czworonogowi odpowiednio dużo czasu, aby przyzwyczaił się do smaku nowego składnika w menu. Jednocześnie należy cały czas obserwować zwierzaka i jego reakcję na wprowadzoną do jadłospisu modyfikację.

Buraki można podawać psu wraz z uwielbianym przez niego pokarmem albo traktować jako nagrodę w postaci smakołyka za dobre zachowanie lub wykonaną podczas wspólnej zabawy, czy treningu sztuczkę.

Czy pies może jeść buraki? Podsumowanie

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia oraz jego dobrego samopoczucia jest zbilansowana dieta. W związku z tym podawane psu posiłki powinny składać się nie tylko z gotowej karmy (mokrej lub suchej), ale również z owoców oraz warzyw, które dostarczą mu niezbędnych witamin i składników odżywczych. Buraki dla psa to bardzo dobry wybór. Jest to warzywo, którego spożywanie sprzyja naszemu zwierzęciu. Oprócz buraków, w misce naszego pupila mogą znaleźć się także: bataty, pietruszka, marchewka, czerwona papryka, dynia, czy seler. Takie urozmaicenie jadłospisu na pewno zostanie przez czworonoga pozytywnie odebrane.

Natomiast grupę warzyw, które opiekunowie psów powinni trzymać od nich z daleka, tworzą przede wszystkim: cebula, por, szczypiorek, czosnek, szpinak oraz pomidory, zwłaszcza te niedojrzałe. Zjedzenie tych produktów spożywczych mogłoby wywołać wiele nieprzyjemnych dla pupila dolegliwości, warto więc unikać ich na wszelkie możliwe sposoby.