Chihuahua – charakter ukryty w mały psie – opis rasy

Chihuahua – charakter ukryty w mały psie – opis rasy

Posiadanie psa rasy Chihuahua stale wzrasta na popularności. Małe i urocze pieski zachwycają swoją niepowtarzalnością i urzekają potulnym wyglądem. Jednak rozmyślając o zakupie lub adopcji psa jakiejkolwiek rasy, zawsze należy dowiedzieć się więcej na temat wychowania, opisu charakteru, konieczności utrzymywania danej diety oraz najczęstszych zachowaniach przejawianych przez zwierzęta danej rasy. To zdecydowanie ułatwi nam wybór oraz pozwoli zdecydować, czy poradzimy sobie z odpowiednim wychowaniem oraz zapewnieniem opieki konkretnej rasie piesków. Przy posiadaniu jakiekolwiek rasy psa, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, w tym aspekt powierzchni naszego mieszkania, ilość członków oraz wiele innych aspektów, o których dowiesz się w poniższym artykule.

Chihuahua – informacje na dotyczące wyglądu

Podstawowe informacje na temat Chihuahua dotyczą grupy, do jakiej należą. Psy Chihuahua klasyfikowane są jako psy ozdobne oraz do towarzystwa ze względu na swój niewielki rozmiar. Ich wysokość osiąga od 20 do 25 cm, a waga sięga maksymalnie do około 3000 g. Chihuahua są małymi pieskami o silnej i krępej budowie. Charakterystyczną cechą jest głowa psów o okrągłym i odznaczającym się kształcie. Uwagę przykuwają również duże i sterczące uszy, które zwężają się u nasady oraz okrągłe i szeroko rozstawione oczy. Jeśli chodzi o umaszczenie i szatę psów Chihuahua, przybierają one różne odcienie i barwy. Można spotkać zarówno pieski o czekoladowym ubarwieniu, czarnym, jak i piaskowe, srebrzystoszare, brązowe, płowe i mające mieszane kolory. Pieski różnią się również długością włosa, wyróżniając krótkowłosą i długowłosą odmianę szaty. Pies Chihuahua długowłosy ma delikatne i miękkie włosy, podczas gdy Chihuahua krótkowłose charakteryzują się krótką, przyległą i błyszczącą maścią.

Temperament Chihuahua – informacje

Choć psy rasy Chihuahua odznaczają się niewielkim rozmiarem, tak wyróżniają się zdecydowanie dużym i żywym temperamentem. Pieski są z natury niezwykle zadziorne i potrafią zaczepiać psa o większych rozmiarach, dlatego niezwykle ważna jest socjalizacja. W takim przypadku warto wyprowadzać swojego psa do parku lub innych miejsc, gdzie znajdować się mogą pieski innych ras, z którymi być może, będzie mógł się odnaleźć. Jednak zabierając psa Chihuahua na spacer, pamiętaj, by spacer nie trwał zbyt długo ze względu na krótkie łapki piesków.

Chihuahua – czy warto posiadać pieska tej rasy?

Mimo wielu informacji w Internecie na temat temperamentu oraz przysposobienia piesków rasy Chihuahua, wiele osób ma mieszane uczucia i nie jest pewna, czy warto zdecydować się na jego posiadanie. Nic dziwnego, w końcu adopcja lub zakup psa jest niezwykle odpowiedzialną decyzją, którą podejmuje się na lata. Warto więc wziąć pod uwagę kilka aspektów, które być może pomogą Ci podjąć decyzję. Poniżej przygotowaliśmy kilka faktów na temat psów rasy Chihuahua, które warto sprawdzić.

  • Chihuahua są niezwykle energicznymi zwierzętami, dlatego warto poświęcać im większą ilość czasu na wykonywanie różnych ćwiczeń oraz zabawę, dzięki której spożytkują nagromadzoną energię.
  • Chihuahua ze względu na swój niewielki rozmiar bez problemu odnajdą się w mieszkaniu o mniejszym metrażu, więc jeśli takowe posiadasz, tej kwestii nie musisz już się zastanawiać.
  • Chihuahua są dość wymagającymi pieskami, dlatego, jeśli planujesz mieć dziecko, warto przemyśleć, czy znajdziesz wystarczającą ilość czasu, by zapewnić go również swojemu pupilowi.
  • Chihuahua potrzebują specjalnej karmy, która zadba o ich układ odpornościowy oraz zdrowie na długie lato. Warto wiedzieć, że będziemy w stanie finansowo dbać o tego typu produkty.

Psy rasy Chihuahua – podsumowanie

Decydując się na adopcję lub zakup jakiegokolwiek zwierzęcia, należy dokładnie sprawdzić informacje na jego temat, by dokonać przemyślanego wyboru. Chcąc być właścicielem psa czy innego zwierzątka, podejmujemy decyzję na wiele lat, dlatego pod uwagę warto wziąć kilka aspektów, o których przeczytać możesz w powyższych akapitach. Psy rasy Chihuahua podbijają serca wielu miłośników psów i nie ma w tym nic dziwnego. Pieski chwytają za serce swoim uroczym wyglądem i niewielkim rozmiarem. Jeżeli wiesz, że zapewnisz swojemu pupilowi odpowiednią ilość czasu na wychowanie i fizyczną aktywność, być może warto zdecydować się na słodkiego Chihuahua.