Chore nerki u kota – jak rozpoznać chorobę i ją leczyć?

Chore nerki u kota – jak rozpoznać chorobę i ją  leczyć?

Zdrowe nerki kota to również szczęśliwy kot. Koty są mistrzami ukrywania, że coś im dolega, a jeśli cokolwiek pokazują, oznacza to, że jest naprawdę źle. Różne chorobowe dolegliwości związane z nerkami mogą prowadzić do niewydolności nerek, która jest poważną chorobą. Niesprawne nerki u kota często sprawiają, że dochodzi do zatrucia kociego organizmu, a w późniejszej fazie do jego śmierci. Sprawdź jak rozpoznać chorobę u kota i działać, póki nie jest za późno.

Niewydolność nerek – przyczyny

Przyczyn niewydolności nerek może być wiele. Najczęściej występuje u starzejących się kotów, których organizm z wiekiem traci odporność. Zdarza się również, że uwarunkowania genetyczne powodują, że to maluchy chorują na niewydolność nerek. W przypadku ostrej niewydolności nerek kot może złapać infekcję w trakcie nieuwagi jego opiekuna. Upośledzenie nerek może pojawić się wskutek zjedzenia i zatrucia lekami, szkodliwymi dla kota roślinami lub środkami chemicznymi. 

Zła dieta to również jedna z przyczyn niewydolności nerek u kotów. Złej jakości jedzenie lub takie, które pochodzi z nieznanych źródeł, może narazić kota na infekcję. Zbyt duża ilość cukrów i węglowodanów w połączeniu z małą dawką ruchu to pierwszy krok do zachorowania kota.

Niewydolność nerek – objawy

W pierwszych etapach rozwoju choroby może ona nie być odczuwalna dla kota. Objawy zwykle zaczynają się, kiedy choroba już postąpiła naprzód, a „zajęta” przez nią część nerek to ponad połowa narządów. Jedynym sposobem na jej wykrycie, zanim nasz mruczek ją odczuje, jest zrobienie badań krwi, moczu lub USG, które wykażą wszelkie nieprawidłowości związane z działaniem nerek. Choroba w późnym stadium dosyć osłabia cały organizm kota, powodując, że zaprzestaje on normalnych funkcji życiowych. Jeśli zobaczysz, że Twój kot jest marudny, nie chce się bawić, a do tego nie je lub pije za trzech to wiedz, że coś się dzieje. Do tego nieprzyjemny zapach, biegunki oraz wymioty to silne oznaki choroby, z którymi niezwłocznie należy udać się do weterynarza. 

Jak leczyć chore nerki u kota?

Niewydolność nerek u kota nie przyjmuje takiej same postaci jak w przypadku ludzi. Przewlekła niewydolność nerek jest niestety nieuleczalną chorobą. Szybkie podjęcie leczenia może natomiast przedłużyć życie zwierzaka i spowodować, że będzie on żył długo i szczęśliwie. Aby tak było, należy zadbać o jego dietę, zaleconą przez weterynarza oraz dbać o przyjmowanie leków przez zwierzę. Współczesna weterynaria pozwala na polepszenie życia naszemu pupilowi tak, aby znowu czerpał przyjemność z zabawy czy jedzenia. 

Ostra niewydolność nerek, wbrew groźnie brzmiącej nazwie, charakteryzuje się uleczalnością, jeśli w odpowiednim czasie wdrożymy leczenie. Leczenie odbywa się różnymi metodami, w zależności od przypadku, lecz w większości sytuacji wystarczy zastosować czasową antybiotykoterapię, przepłukać organizm kota oraz dostarczyć potrzebnych mu elektrolitów. Trzeba również zadbać o to, aby kot jadł mimo niechęci, co pozwoli dostarczyć mu wystarczającą ilość minerałów. 

Czy można uchronić kota przed chorobami?

Niewydolność nerek stała się na tyle powszechna, że dołączyła do grupy chorób cywilizacyjnych wśród kotów, co oznacza, że każdy kot jest narażony na zachorowanie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy kota uchronić przed zachorowaniem. Odpowiednia dieta, ruch, opieka i obserwacja kota połączona z profilaktycznymi badaniami spowoduje, że nasz kot będzie mniej narażony na zachorowanie na nieuleczalną chorobę, a nawet jeśli to będziemy mogli wykryć ją we czesnym stadium i zminimalizować jej objawy lub z pomocą weterynarza, wyleczyć nasze zwierzę.