Chrapanie u psa. Jakie są przyczyny chrapania u psa?

Chrapanie u psa. Jakie są przyczyny chrapania u psa?

Spanie przy boku chrapiącej osoby jest uciążliwe i może skutecznie utrudniać wypoczynek. Jednak trzeba wiedzieć, że przypadłość ta dotyka nie tylko ludzi – również zwierzętom zdarza się chrapać. Można dostrzec to między innymi wtedy, jeśli pies jest przyzwyczajony do spędzania nocy w tym samym łóżku lub pomieszczeniu, co właściciel. U niektórych zwierzaków ma to miejsce jedynie epizodycznie, natomiast u innych zdarza się w przypadku niemal każdej drzemki.

O czym świadczy chrapanie u psa? Jakie są tego przyczyny? To objaw jakiejś choroby? A może zupełnie niegroźne, naturalne zjawisko? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na temat chrapania szczekających czworonogów.

Chrapanie psa – jak je rozpoznać?

Chrapanie polega na wydawaniu specyficznych (cichszych lub głośniejszych) dźwięków podczas snu, któremu niekiedy towarzyszy również charakterystyczne sapanie, charczenie, gwizdanie, mruczenie oraz parskanie. Zjawisko to wiąże się z pewnymi zaburzeniami w zakresie funkcjonowania dróg oddechowych – ich zwężeniem lub zablokowaniem. To szmer wywoływany przez odczuwalne tam delikatne drgania oraz wibracje.

Chrapanie psa, a jego rasa – czy istnieje jakaś zależność?

Jako swego rodzaju ciekawostkę można wskazać, że chrapanie psa w dużej mierze jest uwarunkowane przez rasę zwierzęcia. Największe predyspozycje do występowania tego objawu mają tak zwane rasy brachycefaliczne. Wyróżniają się one spłaszczonymi pyskami oraz krótkimi kufami. To psy takie jak: buldog angielski i francuski, mops, bokser, pekińczyk, bulterier lub pitbull. Wybierając którąś z tych ras, należy więc liczyć się z tym, że chrapanie psa stanie się standardem.

Chrapanie u psa – jakie mogą być przyczyny?

Chrapanie psa samo w sobie nie jest chorobą, jednak niekiedy może być jednym z objawów świadczących o występowaniu pewnych problemów zdrowotnych u czworonoga. Z drugiej strony przypadłość ta może być całkowicie niegroźna i po prostu trzeba pogodzić się z tym, że taki jest „urok” naszego pupila.

Warto więc obserwować swoje zwierzę. Jeśli donośne i intensywne chrapanie pojawi się nagle, a stan ten będzie się pogłębiał, niezbędne jest zwrócenie się o profesjonalną poradę do weterynarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Chrapanie u psa – przyczyny, które mogą wywoływać ten objaw to między innymi:

  • otyłość lub nadwaga,
  • zła jakość powietrza, jakim oddycha pies (szczególnie jego nadmierne przesuszenie),
  • przeziębienie – wtedy chrapaniu towarzyszy między innymi katar,
  • alergia albo nadwrażliwość na konkretny czynnik np. kurz,
  • nietypowe ułożenie ciała podczas snu – w większości przypadków jest to spanie na grzbiecie,
  • ciało obce, które utkwiło w którejś części psiego układu oddechowego,
  • określona faza snu,
  • wiek – zdarza się, że szczeniak chrapie, jednak najczęściej jest to zauważalne u starszych psów,
  • to efekt reakcji na spożywane przez pupila lekarstwa,
  • problemy w jamie ustnej np. krosty lub guzki,
  • bierne palenie – sytuacja, gdy pies przebywa na co dzień wśród palaczy,
  • stan chorobowy – chrapanie łączy się wtedy z innymi objawami np. brakiem apetytu, krwawieniem z nosa, apatią, ogólnym osłabieniem organizmu, czy reakcjami ze strony układu pokarmowego.

Chrapanie u psa – podsumowanie

Chrapanie psa jest zabawne albo irytujące. Bez względu na sposób, w jaki odbiera to zjawisko otoczenie zwierzęcia, zawsze warto nieco bliżej przyjrzeć się temu problemowi i spróbować określić jego genezę – w końcu bezpieczeństwo pupila jest priorytetem każdego właściciela.