Ciąża urojona u suk to często zjawisko, które może przytrafić się każdemu psu płci żeńskiej, który osiągnął dojrzałość płciową. Na pojawienie się ciąży urojonej ma ogromny wpływ gospodarka hormonalna każdego psa oraz jego stan zdrowia, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań psu. Jeśli Twoja suczka wpadła w ciążę urojoną lub podejrzewasz, że powoli może u niej pojawiać, to skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który potwierdzi Twoje obawy lub im zaprzeczy.
Przyczyny ciąży urojonej u psów
Ciąża urojona dotyka niewykastrowanych i niewysterylizowanych suk zwykle po okresie cieczki. Nie oznacza to jednak, że objawy ciąży urojonej pokażą się u każdego psa. Nie ma to żadnego związku również z rasą oraz wiekiem psa. Poziom hormonów u psa spada po cieczce, tak samo jak przed zbliżającym się porodem. Zdarza się tak, że gruczoły sutkowe dostają błędną informację od organizmu o porodzie i zwiększa się produkcja prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcje pokarmu dla szczeniaków. Wzrost hormonu może pobudzić mózg u psa do myślenia o tym, że jest w ciąży. Zdarza się tak, że podczas spadku prolaktyny sutki są nabrzmiałe, a suczka często je liże, co prowadzi do zwiększonego wydzielania prolaktyny oraz produkcji mleka. Nie każda suczka jednak zareaguje na informacje, że w jej organizmie wzrósł poziom prolaktyny, może to na nią w ogóle nie zadziałać, a ciąża urojona się nigdy nie pojawi.
Objawy ciąży urojonej u psów
Ciąża urojona u suki może objawiać się na wiele sposobów. Pierwszym z nich, takim, który pojawia się najczęściej, jest budowanie „gniazda” oraz zanoszenie do niego różnych przedmiotów, nie tylko zabawek oraz opieka nad nimi. Jeśli suka do tego staje się agresywna wobec ludzi, którzy pojawiają się wokół jej miejsca, oznacza to, że broni swoich „młodych” i nie pozwala nikomu do nich się dostać. Tym sposobem przygotowuje miejsce pod przyszłe szczeniaki. Suka, oprócz typowych oznak ciąży może stać się również apatyczna, stracić apetyt oraz chęć na wychodzenie z domu. Jeśli już wyjdzie, to załatwi najpotrzebniejsze sprawy i wyraźnie pokaże, że chce wracać do domu, na swoje miejsce.
Diagnostyka i leczenie ciąży urojonej
Jeśli suczka wykazuje jakiekolwiek objawy ciąży urojonej, oczywiście jeśli nie występowały nigdy wcześnie, najlepiej udać się z na konsultację weterynaryjną. Weterynarz przeprowadzi odpowiedni wywiad i wykluczy możliwość pokrycia suczki przez innego psa. W razie potrzeby wykona również USG, które wykaże czy suczka może być w ciąży oraz, czy inne, groźne choroby jej nie dotknęły. Ciąża urojona w niektórych przypadkach może okazać się podobna objawami do innych chorób, więc w momencie gdy tylko zauważymy jakiekolwiek zmiany, warto zbadać czy nie choruje ona na ropomacicze, zapalenie gruczołów sutkowych lub nowotwory złośliwe. Odpowiednia i szybka diagnostyka pozwoli wykluczyć wszelkie nie dolegliwości.
Jak zapobiec ciąży urojonej?
Najbardziej skuteczną opcją pozbycia się urojonej ciąży jest kastracja lub sterylizacja suczki. Należy pamiętać, że nazw tych zabiegów nie używa się zamiennie, ponieważ różnią się one nieco od siebie, choć efekt przynoszą taki sam – brak ciąży. Decyzję tę warto skonsultować z weterynarzem, ponieważ objawy urojonej ciąży nie zawsze są na tyle mocne, aby konieczna była kastracja. Czasem wystarczy sukę odizolować nieco od możliwości „zostania matką” oraz odwracać jej uwagę od możliwych objawów ciąży. Czasem potrzebna będzie pomoc behawiorysty, który pomoże wprowadzić odpowiednie działania, aby ciążę urojoną suka przeszła nieco łagodniej.