Cukrzyca u kota – przyczyny, objawy i leczenie. Koty cukrzycowe też mogą dobrze żyć!

Cukrzyca u kota – przyczyny, objawy i leczenie. Koty cukrzycowe też mogą dobrze żyć!

Mimo że cukrzyca pojawia się głównie u ludzi, to zwierzęta, w tym koty również na nią chorują. Różnica jest jednak w jej obawach oraz leczeniu, choć przyczyna taka sama – niedobór insuliny, który przyczynia się do nagłych skoków glukozy. U kotów cukrzycę można wyleczyć, zwłaszcza jeśli wykryjemy ją jeszcze we wczesnym stadium. Koty potrafią świetnie maskować swoje bóle i dolegliwości, więc nie tak łatwo na własne oczy dojrzeć czy kot zmaga się z jakąś chorobą, czy nie.

Skąd się bierze cukrzyca u kota?

Cukrzyca u kota pojawia się najczęściej na skutek zaniedbania, czyli złej dieta, braku aktywności oraz otyłości. Kot na skutek złej diety, w której dostarczana jest zbyt duża ilość cukrów, może nabawić się cukrzycy. Kocia cukrzyca pojawia się również na skutek uszkodzenia trzustki oraz wątroby i zmniejszoną ilość wydzielanej insuliny, która reguluje poziom cukru we krwi. Często koty, którym podawana jest tylko i wyłącznie sucha karma cierpią na cukrzycę, ale nie jest to jedyny przypadek. Koty otyłe, mające ograniczoną aktywność fizyczną również często chorują na cukrzycę. Cukrzyca u zdrowego kota za młodu może pojawić się około 9 roku życia w wyniku starzenia się organizmu.

Objawy cukrzycy u kota

Zwiększone pragnienie to pierwszy objaw cukrzycy u kota, który powinien zwrócić naszą uwagę. Koty będące na mokrej diecie z zasady mało piją, ponieważ ich organizm przystosowany jest do pobierania wody z pokarmu. Niezależnie od tego, jaką kot ma dietę, jeśli zauważymy u niego, że pije więcej wody niż zwykle, wręcz z prędkością światła to warto udać się na wizytę do weterynarza w celu zbadania naszego pupila.

Mimo ciągłej chęci jedzenia kot może również tracić na wadze. Pozorne chudnięcie jest jednak pozbywaniem się masy mięśniowej, co powoduje brak chęci do jakiejkolwiek aktywności oraz ogólnie zmęczenie organizmu. Koty z cukrzycą niechętnie się bawią i stają się coraz bardziej powolne. Nie są również zainteresowane codzienną toaletą, przez co ich sierść przestaje być błyszcząca i miękka.

Jak zdiagnozować cukrzycę u kota?

Badania krwi takie jak morfologia, jonogram oraz badanie moczu ukierunkowane na zawartość glukozy to podstawa. Oprócz tego na liście pojawia się również badanie narządów za pomocą USG. Wszystkie z tych badań pozwolą w najdokładniejszy sposób określić czy nasz kot ma cukrzycę, czy nie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co, do stanu jego zdrowia to nie czekajmy, tylko umówmy się do weterynarza na badania kontrolne.

Jak zapobiegać cukrzycy u kota?

Regularne badania kota pozwolą w pewnym stopniu zapobiec cukrzycy, zanim będzie za późno. Ważna jest również odpowiednia dieta, która dostarczy każdemu kotu odpowiednich mikro i makroelementów oraz witamin. Aktywność ruchowa to nieodłączny element kociego życia. Zabawy w polowanie, odpowiednia kotyfikacja, która oznacza, że kot ma odpowiednią ilość elementów i mebli w domu, po których może skakać, biegać oraz kłaść się i obserwować otoczenie, oraz zabawy intelektualne, które też pozwalają kotu pozbyć się energii to świetne rozwiązania, które są pierwszymi krokami do zachowania stabilności zdrowotnej u kota.

Leczenie cukrzycy u kota

Leczenie kociej cukrzycy to czasochłonny i długotrwały proces, który przeprowadzony w odpowiedni sposób może mieć pozytywne skutki. Najważniejszy jest w tym przypadku kontakt z lekarzem, który zaleci odpowiedni harmonogram leczenia, odpowiednia dieta, regularny plan dnia, który obniża stres u kota i pozwala mu szybciej wyzdrowieć, oraz regularne badanie cukru i podawanie insuliny. Tymi sposobami możemy doprowadzić naszego futrzastego domownika do zadowalającego stanu zdrowia. Wszystko wymaga jednak dużo uwagi oraz cierpliwości, choć nasz mały domownik z pewnością nam się za to odwdzięczy.