Czego nie może jeść pies? 10 zakazanych produktów

Czego nie może jeść pies? 10 zakazanych produktów

Nie od dziś wiadomo, że najedzony pies to szczęśliwy pies. Trzeba jednak pamiętać, aby posiłki podawane naszemu pupilowi były dopasowane do jego potrzeb żywieniowych. Uświadomienie sobie tego faktu, jest przydatne w kontekście precyzyjnego określenia tego, co powinien jeść pies, a czego musi kategorycznie unikać. Dieta tych zwierząt zdecydowanie różni się od codziennego jadłospisu ludzi. Dlatego warto wiedzieć, że to, co znajduje się na naszych talerzach, nie zawsze powinno lądować w psiej misce.

Większość składników, z których każdego dnia przygotowujemy śniadanie, obiad, czy kolację, możemy określić mianem pożywnych i smacznych. Jednak niektóre z nich, podane psu nawet w niewielkiej ilości, mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia oraz życia naszych ukochanych pupili. Czego nie powinien jeść pies? Sprawdź listę produktów spożywczych najbardziej szkodliwych dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Produkt numer 1 – czekolada

Jednym z najbardziej niebezpiecznych dla psów produktów jest czekolada, szczególnie ta gorzka, z najwyższą zawartością kakao. W jej składzie można znaleźć teobrominę oraz teofilinę – substancje trujące dla psa. Najczęstsze objawy zatrucia czekoladą to: biegunka oraz wymioty, drgawki, zaburzenia oddychania, czy nadmierne pobudzenie zwierzęcia. W ekstremalnych przypadkach składnik ten może wywołać u psa śpiączkę, a nawet doprowadzić do jego śmierci.

Produkt numer 2 – winogrono

Winogrona i rodzynki to kolejne produkty, stanowiące potencjalne zagrożenie dla psa. Ich spożycie wywołuje symptomy, takie jak: ból brzucha, wymioty, czy osłabienie czworonoga. Zjedzenie zbyt dużej ilości tych owoców może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek.

Produkt numer 3 – cebula

Wśród warzyw, które mogą być szkodliwe dla psów, najbardziej niebezpieczna jest cebula. Podobne działanie ma także czosnek oraz szczypiorek. I to zarówno w formie ugotowanej, pieczonej, surowej, jak i świeżej. Zawarty w cebuli tiosiarczan sodu sprawia, że zaburzony zostaje prawidłowy transportu tlenu w krwi zwierzęcia. W tym przypadku o zatruciu może świadczyć przyspieszony oddech, biegunka oraz wymioty.

Produkt numer 4 – awokado

Opiekunowie psów powinni zadbać również o to, aby ich pupile nie spożywały awokado. Jest on szkodliwy dla szczekających czworonogów dlatego, że zawiera toksyczną substancję o nazwie persin, która wykorzystywana jest do poprawiania jakość upraw tego owocu. Zjedzenie awokado przez psa może wywołać senność, a także doprowadzić do utraty apetytu oraz zatrzymania wody w organizmie zwierzęcia.

Produkt numer 5 – orzechy makadamia

Ponadto w diecie psów nie powinny znaleźć się surowe ani prażone orzechy makadamia. Już kilka godzin po zjedzeniu przez czworonoga tego produktu może dojść do uszkodzenia jego układu mięśniowego, pokarmowego oraz nerwowego. Pupil znacznie wtedy osłabnie, a poruszanie się będzie sprawiało mu trudność.

Produkt numer 6 – pestki jabłek

Pestki jabłek oraz innych owoców (śliwek, wiśni, czereśni, czy brzoskwiń) są niebezpieczne dla zwierząt, ponieważ ze względu na ich niewielkie rozmiary mogą się nimi zadławić. Z kolei przegryzienie takiej pestki może doprowadzić do zatrucia wywołanego znajdującym się w niej cyjanowodorem. Świadczące o tym objawy to: ślinotok, skurcze oraz duszności.

Produkt numer 7 – kawa

Kawa, a przede wszystkim zawarta w niej kofeina, może sprawić, że po jej spożyciu pies będzie zachowywał się inaczej niż dotychczas. Zaobserwuje się u niego nagły wzrost energii, zwiększoną ruchliwość oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (zwłaszcza wymioty i biegunkę).

Produkt numer 8 – grzyby

Ciężkostrawne grzyby, szczególnie te, które także i dla ludzi są szkodliwe oraz trujące, mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia naszych pupili. W takim wypadku najczęściej występujące oznaki zatrucia to: wzdęcia, nudności, przyspieszone bicie serca oraz utrata przytomności.

Produkt numer 9 – alkohol

Zatrucie pokarmowe u psa może wystąpić także wtedy, gdy naszego czworonożnego przyjaciela zainteresuje alkohol – znajdujący się na stole kieliszek wina, czy kufel z piwem. Alkoholowej woni, odczuwalnej w oddechu zwierzęcia, towarzyszy najczęściej obniżona temperatura organizmu, pobudzenie, jak również kłopoty z utrzymaniem równowagi.

Produkt numer 10 – karma dla kota

Kocia karma to kolejny produkt, który nie powinien wchodzić w skład jadłospisu psa. Szczekającemu pupilowi należy serwować zbilansowaną pod względem składników odżywczych karmę mokrą lub suchą, przygotowaną specjalnie z myślą o nim. Gotowe pożywienie dla kotów jest dużo bardziej kaloryczne, przez co może doprowadzić u psów do otyłości.

Czego nie wolno dawać psu? – podsumowanie

Świadomość opiekunów dotycząca tego, czego nie powinny jeść psy, odgrywa kluczową rolę w zakresie komponowania diety tych zwierząt. Wszystko przez to, że jedynie zdrowe i zbilansowane posiłki są gwarancją zaspokojenia głodu naszego pupila oraz poprawy jego samopoczucia. Dlatego, należy podawać czworonogom dedykowane właśnie im jedzenie, dopasowane do ich wymagań żywieniowych, a przy tym charakteryzujące się odpowiednimi walorami smakowymi.

Wiedza na temat tego, co powinien jeść pies, a jakie produkty są dla niego najbardziej szkodliwe, jest bardzo ważna. Powinni posiąść ją wszyscy właściciele tych zwierząt. Pozwoli im to bezwzględnie unikać tego, co mogłoby zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie ich pupila. Czekolada, winogrono, awokado, czy orzechy makadamia stanowią ulubioną przekąskę dla niejednego z nas, jednak należy trzymać je poza zasięgiem psów. Tylko wtedy zminimalizuje się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych wynikających ze zjedzenia przez czworonoga któregoś ze wskazanych produktów.