Czy kot może jeść ziemniaki? To musisz wiedzieć!

Czy kot może jeść ziemniaki? To musisz wiedzieć!

Jako właściciel kota masz wiele obowiązków – jednym z nich jest zadbanie o to, aby dieta Twojego pupila była zdrowa oraz zbilansowana. W związku z tym jego codzienne menu musi obfitować w przeznaczone dla tego zwierzęcia pożywienie: suchą i mokrą kocią karmę oraz świeżą wodę.

Musisz więc wiedzieć, że koty z natury są mięsożercami, jednak niekiedy zdarza się im zjeść również jakieś produkty pochodzenia roślinnego, urozmaicające ich jadłospis. Taką pożywną przekąskę może stanowić na przykład marchewka, dynia, burak, czy pietruszka. Z kolei do grupy warzyw, które te zwierzęta powinny omijać szerokim łukiem, należą między innymi: cebula, szczypiorek, por oraz czosnek.

A jak wygląda sytuacja w przypadku bardzo popularnego w Polsce ziemniaka? Czy kot może bez przeszkód spożywać to warzywo? Czy surowy ziemniak szkodzi? A może lepszym rozwiązaniem jest podawanie go w postaci ugotowanej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czy surowy ziemniak szkodzi kotu?

W ziemniakach kryje się wiele składników, które dla człowieka są wartościowe, jednak dla kota już nie. W związku z tym koty nie powinny spożywać surowych ziemniaków. W warzywach tych, przed poddaniem ich obróbce termicznej, znajduje się duża zawartość solaniny. Jest to toksyczny składnik, który może prowadzić do zatrucia zwierzęcia. Dodatkowe zagrożenie wynika również z możliwości zadławienia się – niewielki kawałek surowego ziemniaka jest twardy, dlatego może utknąć w kocim przełyku.

Zatem, jeśli zauważysz, że Twój kot bawi się ziemniakiem niczym piłeczką, dla jego dobra zabierz to warzywo jak najdalej od niego i podaj mu jego ulubioną zabawkę. Pamiętaj również, że tyczy się to nie tylko bulwy – nawet same obierki mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Zastanawiasz się, czy surowy ziemniak szkodzi kotu? Dolegliwości, które niekiedy występują po spożyciu tego warzywa, wskazują na to, że tak. Zjedzenie nawet niewielkiej części ziemniaka może wywołać u tego zwierzęcia liczne niepokojące objawy. Zalicza się do nich:

  • wymioty,
  • biegunkę,
  • ból brzucha,
  • gorączkę,
  • osłabienie,
  • senność,
  • ślinotok,
  • wzdęcia,
  • apatię,

W przypadku, gdy masz podejrzenie, że Twój czworonożny przyjaciel zjadł surowego ziemniaka, a przy tym obserwujesz u niego któryś ze wskazanych symptomów, musisz mu pomóc. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie wtedy udanie się do weterynarza.

Ugotowany ziemniak – czy kot może go jeść?

Proces gotowania ziemniaka skutecznie niszczy znajdującą się w nim solaninę, jednak umieszczanie tego warzywa w kociej misce nadal nie jest najlepszym pomysłem. Wszystko przez to, że zjadane przez człowieka ziemniaki są zwykle solone, a przyprawa ta niekorzystnie wpływa na zdrowie miauczących czworonogów. Ponadto gotowane ziemniaki są źródłem skrobi, która nie jest w pełni trawiona przez koty, w wyniku czego zalega w jelitach i negatywnie wpływa na funkcjonowanie ich układu pokarmowego. Jednak, jeśli dojdzie do tego, że kot ukradkiem zje niewielką ilość ugotowanego ziemniaka, nic złego nie powinno się zdarzyć. Co innego, gdyby warzywo to było mu regularnie podawane właśnie w takiej formie.

Ziemniaki dla kota – czy to dobry pomysł?

Ziemniaki są uwielbiane przez ludzi. Niemal codziennie przygotowujemy z nich wiele dań spożywanych na obiad, czy kolację. Często sięgamy również po wytwarzane z ziemniaków przekąski, takie jak frytki, czy chipsy. Jednak jeśli po posiłku na stole zostaną jakieś resztki, w których będzie można doszukać się tego warzywa, nie powinny one lądować w misce naszego pupila – mogłoby się to dla niego źle skończyć. Są one dla niego nie tyle niewskazane, ile po prostu szkodliwe.

Uświadomienie sobie, że dieta człowieka różni się od diety kota, ma kluczowe znaczenie dla jego bezpieczeństwa. W końcu troska o zdrowie i życie zwierzęcia, którym się opiekujemy, powinna być dla nas priorytetem.