Czy kot może pić mleko? Odpowiedź nie jest oczywista

Czy kot może pić mleko? Odpowiedź nie jest oczywista

Dzieci oraz dorośli ludzie piją mleko samo, do kawy, z płatkami lub pod inną postacią. Niektórzy są na nie uczuleni, a inni po prostu nie lubią. W dzieciństwie ogląda się bajki, w których najczęściej przedstawiane są kotki, które piją mleko. W szkolnych wierszykach również jest to opisywane. Czy w rzeczywistości to prawda? Czy kot może pić mleko? Niestety nie do końca. To nie jest takie proste, jakby się wydawało. Dowiedz się, dlaczego jest ono szkodliwe dla małego przyjaciela i co może powodować.

Co powinien pić kot?

W pierwszych dniach życia małych kotków pokarmem jest mleko matki. Jest to naturalne pożywienie. Natomiast od 8 tygodnia już nie powinny się nim odżywiać. W niektórych przypadkach może to nastąpić do maksymalnie 12 tygodni. Po tym czasie zanika enzym wytwarzający laktazę, co powoduje mniejszą zdolność trawienia mleka. W późniejszym czasie staje się ono szkodliwe i nie jest odpowiednim składnikiem diety. Zamiast mleka dorosły kot powinien pić wodę. Oprócz miski z suchą lub mokrą karmą obok powinna stać świeża i czysta woda, aby zwierzę miało do niej cały czas dostęp.

Dlaczego kot nie może pić mleka?

Mleko, w szczególności z pochodzenia od krowy posiada dużą ilość cukru mlekowego, czyli tzw. laktozę. Małe kocięta jako niemowlaki naturalnie piją mleko własnej matki, które na początku ich życia stanowi preparat mlekozastępczy. W tym okresie jest to ich nieodłączny element pokarmu, który dodaje im sił i pozwala prawidłowo się rozwijać. U dorosłych kotów jest już inaczej. W starszym wieku najczęściej występuje nietolerancja laktozy. Jest to główny powód, dlaczego kot nie może pić mleka.

Objawy po wypiciu mleka przez kota

Mleko negatywnie wpływa na zdrowie kotów. Mimo że w bajkach przedstawia się zwierzęta te, które piją mleko, niestety w prawdziwym życiu jest zupełnie inaczej. Mleko u kotów powoduje:

  • wzdęcia,
  • gazy,
  • biegunkę,
  • ból brzucha,
  • reakcje alergiczne, np. zaczerwienienie skóry czy swędzenie,
  • nadwaga,
  • niewydolność nerek,
  • kamica nerwowa.

Wszystkie te objawy mogą doprowadzić do odwodnienia i złego samopoczucia zwierzątka.

Czy można podawać kotu zamienniki mleka krowiego?

W dzisiejszych czasach jest dużo zamienników, które można stosować w codziennej diecie. Jeśli chodzi o mleko, nie powinniśmy stosować jego zamienników w odżywianiu zwierząt. Koty nie mogą także pić mleka sojowego, koziego czy owczego. Ich właściwości również mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu.

Czy kot może pić mleko – podsumowanie

Pamiętaj, aby kotu podawać wodę. Tylko i wyłącznie czystą i świeżą. Stanowi ona najlepsze nawodnienie organizmu. Natomiast mleko źle wpływa na układ trawienny zwierzęcia, przez co karmiąc go nim, możemy mu zrobić krzywdę. Zadbaj zatem o zdrowe odżywianie swojego małego przyjaciela!

3

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *