Czy koty pamiętają rodzeństwo? Dowiedz się, jaka jest pamięć kota!

Czy koty pamiętają rodzeństwo? Dowiedz się, jaka jest pamięć kota!

Koty to jedne z bardziej popularnych zwierząt domowych. Wzbudzają ciekawość wśród wielbicieli zwierząt ze względu na swój życiowy spokój, niezależność, specyficzny charakter, a przede wszystkim myślenie. Mózg kota funkcjonuje zupełnie inaczej niż mózg człowieka, a niezdolność kotów do mówienia powoduje, że coraz więcej osób interesuje się faktem jak myślą koty? Czy koty są w stanie pamiętać członków swojej rodziny? Czy koty zapamiętują, kto ich karmi i się z nimi bawi? Czy pamięć koty mają lepszą niż człowiek? Wszystkie te pytania i wiele więcej na pewno pojawiło się w głowie niejednego właściciela kota. A więc jak działa mózg kota i co jest w stanie zapamiętać, a co nie?

W jaki sposób działa pamięć u kota?

Pamięć to zdolność rejestrowania i przetwarzania informacji, które przez różne zmysły docierają do mózgu. Stwierdzenie, iż tą pamięć koty mają, nie będzie absolutnie błędne. Koty, tak samo, jak ludzie, posiadają pamięć krótkotrwałą i długotrwałą, która pozwala im na zapamiętywanie rzeczy, które działy się wiele lat temu. Dzięki temu są w stanie zapamiętywać ludzi oraz ich zachowania, więc nawet po kilku latach rozłąki będą wiedziały, z kim mają do czynienia.

Długotrwała pamięć to również zapamiętywanie własnych zachowań. Jeśli kot z jakiegoś powodu nie lubi danej karmy, to zapamiętując jej zapach, przy następnej okazji będzie wiedział, że nie chce jej jeść. Pamięć krótkotrwała przydaje się kotom w czasie polowania, kiedy to zapamiętują one drogę ucieczki swojej ofiary. Informacje z pamięci krótkotrwałej zanikają po około 30 sekundach, chyba że zostaną utrwalone i przeniesione do pamięci długotrwałej.

Czy koty pielęgnują więzi rodzinne?

Kocięta, tak jak każde małe stworzenie potrzebują matki. Wychowują się na jej oczach i pod jej opieką przez pierwsze kilka tygodni życia. Rozwijając się, przez zabawę z rodzeństwem uczą się cech, które przydatne będą w dorosłym życiu. Gdy młode podrosną, matka daje im wolną rękę, a w niektórych przypadkach odrzuca je, zaczynając je traktować jak zupełnie obce koty. Zdarza się, że przy matce, na wiele następnych lat, zostają kotki, które razem z nią wychowują przyszłe potomstwo oraz wspólnie polują. Również rodzeństwo może być ze sobą nierozłączne do końca życia, nie ma tutaj znaczenia płeć.

Czy koty pamiętają swoje rodzeństwo?

Koty mają zdolność zapamiętywania ludzi oraz innych kotów. Oznacza to, że za pomocą zapachu są w stanie rozpoznać, że kot, z którym mają do czynienia, jest obcy lub nie. Podobnie jest z rodzeństwem, kot jest w stanie odróżnić swoje rodzeństwo od innych kotów. Nawet po wielu latach od dzieciństwa, w którym zżyły się ze sobą, są w stanie funkcjonować razem, nie odstępując się na krok. Nie oznacza to jednak, że te więzi są dla niego bardziej istotne niż instynkt. Koty mają bardzo wiele predyspozycji do tego, aby zapładniać swoje rodzeństwo czy rodziców.

Czy koty mogą się mścić?

Odpowiedź dla wielu nie jest tak oczywista, jakby się wydawało. Zdarza się, że koty są pamiętliwe i mogą chodzić obrażone na nas, bo zajęliśmy im ulubiony fotel lub daliśmy karmę inną niż jego ulubiona. Nie mają jednak one zdolności mszczenia się na człowieku, ze względu na nieumiejętność rozumienia czym są kary, co to jest odegranie się i mszczenie. Wszystkie te pojęcia są zbyt abstrakcyjne dla kota, aby mógł on je wcielić w życie. Działa to również w drugą stronę – jeśli nakrzyczymy na kota, ponieważ wszedł na stół, nie zrozumie nas, że to złe. Kot pomyśli, że po prostu przyszliśmy na niego pokrzyczeć, a to może mieć ogromny wpływ na jego zaufanie do nas.