Czy koty widzą kolory? Rozwiązujemy zagadkę!

Czy koty widzą kolory? Rozwiązujemy zagadkę!

Zielona trawa, czerwone pomidory, niebieskie niebo, białe chmury, żółte żonkile, fioletowe śliwki – świat jest pełen wielu pięknych barw, które jako ludzie potrafimy dostrzec. Wzrok jest jednym z naszych zmysłów, pozwalającym odkrywać otaczającą rzeczywistość.

Wielu właścicieli zastanawia się nad tym jak widzą ich pupile. Czy koty postrzegają kolory tak samo jak my? Jak dobrze wykształcony jest ich zmysł wzroku? Czy ich widzenie jest czarno-białe? To podstawowe pytania, które można sobie zadać w tym zakresie.

Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na temat funkcjonowania kocich oczu i przekonaj się, czy narząd ten umożliwia tym zwierzakom widzieć wielorakie barwy. Zobacz, jak wygląda świat oczami mruczka!

Jakie kolory widzą koty?

Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że dla mruczków typowy jest monochromatyzm, a więc całkowita niezdolność do rozpoznawania barw. Jest to nieprawda. Koci świat nie jest tak kolorowy jak ludzki, ponieważ posiadają one pewne ograniczenia, jednak są barwy dostępne również dla nich.

W świetle dziennym koty rozróżniają głównie następujące kolory:

  • niebieski,
  • fioletowy,
  • żółty,
  • zielony.

Aby uściślić, można wręcz wskazać, że kocie fotoreceptory są wrażliwe na promieniowanie zielono-żółte oraz fioletowo-niebieskie, a więc łączące dwa podobne do siebie kolory.

Ważną informacją, którą trzeba sobie zapamiętać, jest to, że widzenie kotów ogólnie jest dość rozmazane. Zauważalne przez nich kolory nie są zatem jaskrawe, ale za to nieco wyblakłe, mniej nasycone i po prostu stonowane.

Cała tęczowa paleta barw jest poza zasięgiem kotów. Warto podkreślić, że zwierzęta te na pewno nie są w stanie zauważyć barwy czerwonej. Obiekty w tym kolorze są przez nich odbierane w żółto-zielonych odcieniach.

Ciekawostka – miauczące czworonogi, w przeciwieństwie do ludzi, widzą światło ultrafioletowe.

Jak koty rozpoznają kolory?

Jak koty odbierają wygląd pomieszczeń, w których przebywają? Czy pupile dostrzegają kolory zabawek i akcesoriów, które im kupujesz? Czy barwa jest właściwością pozwalającą im rozróżniać rodzaj spożywanego posiłku?

Zwierzęta te widzą mniej barw niż ludzie, ale jednocześnie trzeba wyraźnie podkreślić, że wbrew pozorom kolory nie odgrywają w życiu kotów aż tak istotnej roli, jak mogłoby się pierwotnie wydawać. Ten zakres, który jest dla nich dostępny, w zupełności wystarczy im do swobodnego funkcjonowania, polowania oraz przetrwania.

Wskazane rozbieżności w widzeniu ludzi oraz kotów wynikają przede wszystkim z różnic zauważalnych na poziomie budowy oka tych zwierząt. Najważniejsze jest to, że kocie oczy posiadają mniej czopków, a więcej pręcików, w wyniku czego dostrzegalna przez nich gama kolorystyczna jest dość ograniczona, jednak w zamian za to przy słabym oświetleniu potrafią one szybko zauważyć nawet najmniejszy ruch.

Jak koty widzą poszczególne kolory? Podsumowanie

Kotki, kiedy się urodzą, są ślepe; dopiero wraz z upływem czasu ich wzrok odpowiednio się wykształca i staje się wręcz najważniejszym zmysłem, jakim dysponują mruczki. Jednak nietrudno się domyślić, że kot widzi świat zdecydowanie inaczej niż człowiek. Jak zostało już wcześniej wspomniane, zwierzęta te dostrzegają niektóre kolory, aczkolwiek pełna paleta barw pozostaje niejako poza ich zasięgiem. Ponadto pole widzenia miauczących czworonogów jest znacznie szersze niż u ludzi, choć zauważają one jedynie przedmioty znajdujące się maksymalnie w odległości 6 metrów od nich, ale w zamian za to świetnie widzą w ciemności.