Czy pies może jeść banany? Przekonaj się!

Czy pies może jeść banany? Przekonaj się!

Owoce są stałym elementem diety ludzi – przygotowujemy z nich posiłki lub zjadamy jako pożywną przekąskę. Zdarzają się nawet osoby, które na tego rodzaju składnikach opierają cały swój codzienny jadłospis. Natomiast o psach mówi się, że są oni względnymi mięsożercami. W związku z tym nasi czworonożni przyjaciele oprócz mięsa mogą z powodzeniem spożywać także produkty pochodzenia roślinnego, na przykład takie jak niektóre owoce.

W rozsądnych ilościach możesz podawać swojemu pupilowi: jabłka, gruszki, borówki, maliny oraz truskawki. Natomiast owoce, których pies powinien unikać to: winogrona, mandarynki, cytryny, czereśnie i wiśnie. W której z tych grup należy umieścić banany? Czy banan dla psa jest zdrowym rozwiązaniem? Sprawdź, czy Twój czworonożny przyjaciel może od czasu do czasu spożywać ten owoc!

Banany dla psa – czy to dobry pomysł?

Psy mogą jeść banany. Jednak należy pamiętać, że banany dla psa na co dzień nie są odpowiednim rozwiązaniem. Szczekający czworonóg może spożywać ten owoc, ale tylko od czasu do czasu. Symboliczna ilość bananów nie powinna być szkodliwa dla psa – dopiero ich większe porcje mogą wywołać negatywne konsekwencje.

Dlaczego psy uwielbiają banany? To słodkie owoce o przyjemnych zapachu, których konsystencja sprawia, że pies bez większych przeszkód może je pogryźć. Natomiast z punktu widzenia właściciela ich dodatkowym atutem jest dostępność przez cały rok oraz stosunkowo niska cena.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że banany są bardzo zdrowe. To prawdziwa bomba witaminowa. Stanowią one cenne źródło witamin A, C, E, K oraz witamin z grupy B. Zawierają także błonnik i biotynę oraz fosfor. Ponadto dostarczają organizmowi psa magnez (wspomagający prawidłową pracę serca i dostarczający energii), a także potas (wzmacniający mięśnie, zapobiegający apatii oraz niwelujący problem łamliwych kości).

Jednocześnie należy zauważyć, że banany mają wysoki indeks glikemiczny i są bardzo kaloryczne. Banan dla psa nie będzie więc rozsądnym wyjściem, gdy Twój pupil ma cukrzycę, nadwagę, boryka się z chorobami o podłożu kardiologicznym, albo ze względu na swój wiek prowadzi mało aktywny tryb życia.

Banan dla psa – tak, ale z umiarem!

Widzisz więc, że ze względu na liczne cenne właściwości tego owocu, banany dla psa niekiedy mogą stać się wartościową przekąską. Trzeba jednak mieć świadomość, że owoców tych nie można traktować jako podstawowego pożywienia czworonogów. Jeśli w psiej diecie znajdzie się zbyt dużo bananów, dochodzi zwykle do wystąpienia różnych niepokojących objawów. Symptomy te to najczęściej:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • osłabienie,
  • dyszenie,
  • nagły wzrost poziomu cukru w organizmie,
  • skomlenie,
  • rozszerzone źrenice.

Warto więc mieć świadomość, że banany dla psa muszą stanowić jedynie okazjonalną przekąskę, będącą tylko dodatkiem urozmaicającym codzienne menu, a nie pełnowartościowym posiłkiem. Może być to na przykład przysmak zjadany na spacerze, czy nagroda wręczana w trakcie zabawy lub treningu. Psy najchętniej zjadają banany pozbawione skórki i pokrojone na małe kawałeczki lub w postaci papki. Możesz podawać je również w formie samodzielnie ususzonych chipsów albo własnoręcznie upieczonych ciasteczek.

Jeśli dotychczas Twój szczekający pupil nie miał jeszcze okazji jeść bananów, musisz stopniowo wprowadzać je do jego diety. Dzięki temu zaobserwujesz, w jaki sposób zareaguje na taką modyfikację jadłospisu.