Czy pies może jeść bób, ciecierzycę i inne rośliny bobowate?

Czy pies może jeść bób, ciecierzycę i inne rośliny bobowate?

Traktujesz swojego psa jak członka rodziny? Pupil jest Twoim oczkiem w głowie i pragniesz dla niego tylko tego, co najlepsze? Jednym z podstawowych obowiązków, jakim musisz podołać, jest zadbanie o to, aby dieta szczekającego czworonoga była zdrowa oraz dostosowana do jego indywidualnych potrzeb.

W tym kontekście niezwykle istotne jest uświadomienie sobie, że istnieje wiele niebezpiecznych dla psów produktów spożywczych, z których nie należy przygotowywać przeznaczonych dla nich posiłków. Jakie składniki trzeba koniecznie wykluczyć z ich jadłospisu? Jak ta kwestia odnosi się do owoców i warzyw? Czy pies może jeść bób, ciecierzycę i inne rośliny bobowate? Już teraz zapoznaj się z garścią podstawowych informacji na ten temat, aby nie zaszkodzić swojemu czworonożnemu przyjacielowi!

Bób, ciecierzyca i inne rośliny bobowate dla psa – czy to dobry pomysł?

Osoby stosujące dietę wegańską lub wegetariańską niezwykle cenią sobie produkty będące dla nich naturalnym źródłem białka. Z całą pewnością do tej kategorii można zaliczyć bób, ciecierzycę i inne rośliny bobowate, które są pożywne i wartościowe dla ludzi. Jednak, czy podawanie psom tych roślin jest dobrym pomysłem?

Jeśli chodzi o bób, to nie jest wskazane włączanie go do jadłospisu szczekających czworonogów. Dlaczego? Wszystko przez to, że jest on silnym alergenem, a do tego jest ciężkostrawny i ma działanie wzdymające (wywołuje ból i gazy). Zawiera on również sporą ilość tak zwanych substancji antyodżywczych. Szczególne niebezpieczeństwo niesie za sobą surowy bób, prowadzący do zatrucia, wymiotów i biegunki.

Podobnie wygląda to w przypadku ciecierzycy. Spożycie jej przez psa (zwłaszcza w postaci surowej) wywołuje przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto produkt ten zaburza proces wchłaniania m.in. magnezu, żelaza, czy cynku – w psim organizmie mogą więc pojawiać się niedobory tych składników. W niektórych przypadkach (a więc wtedy, gdy zwierzę nie jest uczulone) można z rozwagą podawać pupilowi ugotowaną ciecierzycę, która wcześniej zostanie namoczona w wodzie. Jednak nie należy robić tego zbyt często, a porcje nie mogą być za duże. Wszystkie te wskazania odnoszą się również do grochu.

A czy pies może jeść fasolę? Odpowiedź na to pytanie jest uwarunkowana jej rodzajem. Niewielka ilość ugotowanej fasoli może od czasu do czasu zagościć w misce Twojego czworonożnego przyjaciela. Jednocześnie pod żadnym pozorem nie może on jeść tej rośliny na surowo, pieczonej, czy doprawionej lub podawanej w zalewie.

Rośliny bobowate dla psa – podsumowanie

Twój pies przez przypadek zjadł bób, ciecierzycę, groch albo fasolę? Dla urozmaicenia jadłospisu podałeś mu którąś z tych rośli, wcześniej ją gotując? Pamiętaj, aby obserwować swoje zwierzę. Jeśli w niedługim czasie od tego zdarzenia Twoją uwagę przyciągnie jego niecodzienne zachowanie i pojawią się niepokojące symptomy, udaj się z nim do weterynarza, aby uzyskać profesjonalną pomoc, która może uratować zdrowie, a nawet życie Twojego pupila.

Lista zakazanych dla psów produktów spożywczych to zestawienie, z którym bez dwóch zdań powinien szczegółowo zapoznać się każdy opiekun szczekającego czworonoga. To skuteczna recepta na osiągnięcie efektu win-win, ponieważ właściciel nie musi wtedy martwić się, że jego pupil zatruje się czymś dla niego nieprzeznaczonym. Z kolei odpowiednio karmione zwierzę może prawidłowo się rozwijać i czerpać radość z beztroskiej codzienności, niezaburzonej żadnymi przykrymi dolegliwościami (na przykład ze strony układu pokarmowego).

1

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.