Czy pies może jeść czekoladę? Czekolada dla psa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Czy pies może jeść czekoladę? Czekolada dla psa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Czekolada jest jednym z ulubionych słodyczy wśród ludzi. Gorzka, mleczna, owocowa, biała – rodzajów jest wiele. Jednak czy zwierzęta również mogą ją jeść? Niestety nie! Dziwisz się dlaczego? Zaraz będzie dla Ciebie wszystko jasne! Zwierzęta mają swoją dedykowaną karmę, która jest odpowiednio dobrana do każdego pupila. One nie mogą się odżywiać tak jak ludzie. Psy przede wszystkim nie mogą jeść żadnych słodyczy. Kategorycznie zabroniona jest szczególnie czekolada. Ta słodka przyjemność może nawet zagrażać ich życiu.

Składniki czekolady – śmiertelne niebezpieczeństwo dla psa

Czekolada tworzona jest przede wszystkim z ziaren kakao, pod różnymi jego postaciami. Dodatkowymi składnikami są masło, cukier (np. trzcinowy, kokosowy, klonowy), tłuszcz kakaowy, lecytyna sojowa, a także olej palmowy. W zależności od uzyskanego smaku oraz sposobu produkcji skład każdej czekolady różni się od siebie. Jednak to kakao sprawia, że psy nie mogą jeść czekolady. Ukryj zatem wszystkie słodycze tak, aby Twój mały przyjaciel ich nie znalazł. Psy są bardzo inteligentne, a ich łakomstwo może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W najgorszym wypadku niestety nawet do śmierci.

Dlaczego pies nie może jeść czekolady?

W czekoladzie znajduje się kakao, a w nim organiczny związek chemiczny – teobromina. Dla ludzi nie jest on szkodliwy, jednak dla psów już tak. Najniebezpieczniejsza jest gorzka czekolada. Pies ciężko trawi każdą czekoladę, więc nie wolno jej podawać pod żadnym pozorem! Jego układ trawienny jest inaczej zbudowany niż ludzki. Nawet najmniejsza jej ilość powoduje, że metabolizm czworonoga staje w miejscu. W konsekwencji zwierzę zatruwa się. Gdy dojdzie to tego zdarzenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który zastosuje odpowiednie kroki ratowania pupila.

Objawy, jakie mogą występować po zjedzeniu czekolady przez psa

Gdy człowiek zje czekoladę, nic mu nie jest. Podwyższa sobie tym składnikiem poziom cukier oraz magnezu w organizmie. Co innego, gdy ktoś jest na nią uczulony. Wtedy zachodzą w ciele niepożądane reakcje. U psa bez względu na ilość zjedzonej przez niego czekolady wywołuje negatywne skutki. W przypadku zatrucia dochodzi do:

 • drgawek,
 • problemów z utrzymaniem równowagi,
 • przyspieszonego oddechu,
 • wymiotów,
 • biegunki,
 • ślinotoku,
 • nadmiernego pobudzenia.

W gorszym przypadku do:

 • przyspieszonej pracy serca,
 • pobudzenia układu nerwowego,
 • skurczu naczyń krwionośnych,
 • skurczu mięśni,
 • zaburzenia układu krążenia,
 • śpiączki.

Czekolada dla psa – podsumowanie

Dbaj o odpowiednie odżywianie swojego psa, aby towarzyszył Ci przez wiele lat. Nigdy nie podawaj mu czekolady. Poinformuj także o tym wszystkich przebywających w otoczeniu swojego czworonożnego przyjaciela – zarówno dzieci jak i dorosłych. Gdy dojdzie do nieszczęsnego zdarzenia, od razu udaj się do weterynarza, by podał odpowiednie leki oraz inne środki farmakologiczne. Jeśli chcesz nagrodzić swojego pupila bądź dać mu coś dodatkowego do zjedzenia to psi przysmak będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pamiętaj, psy nie mogą jeść czekolady!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *