Czy pies może jeść kocią karmę?

Czy pies może jeść kocią karmę?

Każdy osoba, która sprawuje opiekę nad psem i kotem, pewnie nie raz zastanawiała się, czy wzajemne podjadanie sobie karmy przez te zwierzęta może być dla nich szkodliwe. Takie wątpliwości są uzasadnione, ponieważ w sposobie żywienia tych zwierząt zauważalne są istotne różnice. Sprawiają one, że pies nie może jeść kociej karmy, a kot tej, która znajduje się w psiej misce. Sprawdź, dlaczego pies powinien spożywać jedynie dedykowane sobie pożywienie!

Pies spróbował kociej karmy – co teraz?

Jeśli pies i kot żyją pod jednym dachem, może dojść do tego, że zaczną one podkradać sobie jedzenie. Powodem takiego zjawiska jest najczęściej ciekawość. Po jej zaspokojeniu i spróbowaniu pokarmu towarzysza zwierzęta najczęściej wracają do swoich misek i kontynuują pałaszowanie przysmaków, przygotowanych specjalnie z myślą o nich. Zatem incydentalne zjedzenie przez psa niewielkiej ilości karmy dla kota nie powinno być dla niego szkodliwe.

Co stanie się, jeśli pies często zjada kocią karmę?

Należy zacząć się martwić, gdy opiekun zwierząt zobaczy, że do takiej sytuacji dochodzi regularnie. Kocia karma nie może stać się podstawą psiego menu. Dieta nie będzie wtedy kompletna ani odpowiednio zbilansowana. Taki pokarm nie jest po prostu dostosowany do wymagań żywieniowych, jakie mają psy. Stałe karmienie psa karmą dedykowaną kotom może być poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia. Problemy, jakie mogą się w związku z tym pojawić, to na przykład: otyłość, wymioty, biegunka, obciążenie układu krwionośnego, czy uszkodzenie trzustki lub nerek.

Czym różni się karma kocia od psiej?

Pojawia się zatem pytanie – co odróżnia karmę dedykowaną kotom, od tej, która jest przygotowywana z myślą o psach? Najbardziej istotne rozbieżności są następujące:

 • karma dla kotów jest bardziej kaloryczna,
 • psia karma zawiera dużo mniej białka,
 • kocia karma cechuje się większą różnorodnością smakową,
 • karma dla psów ma niższą zawartość: fosforu, magnezu, żelaza i sodu,
 • sucha karma dla kota ma postać mniejszych chrupek niż w przypadku tej dla psów.

Dieta psów i kotów – najważniejsze różnice

W diecie psów i kotów można zauważyć znaczące różnice. Wynikają one przede wszystkim z odmiennego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze i mineralne. Rozbieżność ta jest związana również z innymi preferencjami smakowymi, zróżnicowaną częstotliwością karmienia oraz niejednakowymi nawykami żywieniowymi. Dla kotów charakterystyczne jest to, że są oni bezwzględnymi mięsożercami. Ich codzienny jadłospis powinien składać się głównie z mięsa. Z kolei składniki pochodzenia roślinnego mają stanowić dodatek, spożywany w śladowych ilościach. Miauczące czworonogi wykazują większe niż psy zapotrzebowanie na: białko, tłuszcze, taurynę, witaminę A, argininę, niacynę oraz kwas arachidonowy. Natomiast pies to względny mięsożerca, czasem określa się go nawet jako wszystkożercę. Zwierzę to ma bardziej bogatą dietę niż kot – jego posiłki, oprócz mięsa, składają się w dużej mierze również z warzyw, owoców i zbóż.

Czego jeszcze nie może jeść pies?

Karma dla kotów nie jest jedynym produktem, jaki nie powinien trafiać do psiej miski. Jest wiele innych składników, które stanowią stały element ludzkiego menu, jednak nie mogą być podawane psom. Są to:

 • czekolada,
 • kawa,
 • rodzynki,
 • awokado,
 • winogrono,
 • orzechy makadamia,
 • cebula,
 • kukurydza,
 • czosnek,
 • pestki jabłek.

Co zrobić, aby pies nie podjadał kociej karmy?

W przypadku, gdy Twój pies wykazuje nadmierne zainteresowanie kocim jedzeniem i zbyt często kręci się w pobliżu jego miski, musisz jak najszybciej wziąć sprawy w swoje ręce. Pierwszym krokiem powinno być zdecydowane zareagowanie i wytłumaczenie pupilowi, że jego zachowanie jest niewłaściwe. Gdy pies przestanie zaglądać do kociej miski, warto go nagrodzić. Jeśli takie działanie nie przyniesie skutku, pozostaje tylko wyodrębnienie dwóch oddzielnych miejsc, w których czworonogi spożywają posiłki. Dla przykładu kot z łatwością wskoczy na szafkę, czy parapet, gdzie będzie mógł spokojnie się najeść. Jednocześnie przestrzeń ta pozostanie poza zasięgiem psa. Po zjedzeniu tego, co znalazły we własnych miskach, zwierzaki będą mogły wrócić do wspólnej zabawy.

Kocia karma nie dla psa

Jeśli chcesz, aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się dobrym zdrowiem, sprawnością fizyczną i energią do zabawy, musisz zadbać, aby otrzymywał pożywienie dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. W związku z tym koty i psy nie powinny być karmione tym samym rodzajem karmy. Karma dla kota to karma dla kota, a karma dla psa to karma dla psa. Nie można w tym kontekście obrać drogi na skróty. Jeśli ma się pod swoim dachem zwierzęta reprezentujące dwa różne gatunki, należy otoczyć je opieką zgodną z ich własnymi wymaganiami. Tylko wtedy zapewni się im prawidłowy rozwój, bez narażania na negatywne konsekwencje zdrowotne wynikające ze źle skomponowanego jadłospisu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *