Czy pies może jeść ziemniaki, marchew i dynię? Jesienne warzywa dla psa

Czy pies może jeść ziemniaki, marchew i dynię? Jesienne warzywa dla psa

Jesień to pora roku, która najczęściej kojarzy się z coraz dłuższymi wieczorami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Warto jednak dostrzec pozytywne aspekty jesiennych miesięcy. W końcu kolorowe liście spadające z drzew mają swój niebywały urok. To także czas, w którym mamy dostęp do wielu sezonowych warzyw, które smakują wtedy najlepiej.

To przede wszystkim ziemniaki, marchew oraz dynia. Właśnie po te składniki spożywcze sięga się najczęściej i przygotowuje z nich zdrowe oraz pożywne posiłki dla całej rodziny. Jednak czy wskazane warzywa wzbogacają tylko jadłospis ludzi? Czy mogą one znaleźć się również w psiej misce? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej!

Ziemniaki dla psa – czy to odpowiednie warzywo dla czworonożnego przyjaciela?

Ziemniaki dla psa od czasu do czasu są naprawdę świetnym uzupełnieniem oraz urozmaiceniem diety. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby podawać pupilowi to warzywo w niewielkiej ilości oraz odpowiedniej postaci. Pod żadnym pozorem nie pozwól, aby pies zjadał surowe ziemniaki! Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się u niego problemów ze strony układu pokarmowego. Natomiast ugotowane, a nawet rozgotowane, na pewno posmakują czworonogowi. Jednak zanim ziemniaki wylądują w psiej misce, muszą ostygnąć.

Miej na uwadze, aby uznawać ziemniaki nie za podstawę jadłospisu, tylko traktować je jako dodatek dostarczający sporą ilość cennych witamin i składników odżywczych.

Czy marchewka dla psa to dobry pomysł?

Kolejne warzywo, które jest wartościowe dla psów, a przy tym w większości przypadków uwielbiane przez nich, to marchewka. Zarówno surowa marchew dla psa, jak i ta ugotowana, nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Twój pupil na pewno ją polubi, zwłaszcza ze względu na przyjemny, słodki smak. Dla jego wygody możesz kroić marchewkę na niewielkie kawałeczki, aby jej zjedzenie oraz strawienie było łatwiejsze. Marchewka stanowi źródło włókien pokarmowych, antyoksydantów oraz witaminy C i A.

Chcesz wprowadzić to warzywo do diety swojego pupila? Już teraz zapoznaj się z przepisami na ciastka dla psów, w których jako jeden ze składników pojawia się właśnie marchew. Taka zdrowa i jednocześnie smaczna przekąska to marzenie każdego czworonoga.

Dynia dla psa – jak wkomponować ją w dietę swojego pupila?

Dynia jest warzywem, które chyba w największym stopniu kojarzy się właśnie z jesienią. Jednak, czy dynia dla psa to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! O tej porze roku możesz stosować ją zamiennie ze wspomnianą wcześniej marchewką. Pamiętaj jednak, aby podobnie jak w przypadku ziemniaków, zadbać o bardzo dobre ugotowanie dyni albo upieczenie jej w piekarniku. Tak przygotowane warzywo świetnie prezentuje się w towarzystwie mięsnych kęsków i jest źródłem witaminy A oraz C.

Jesienne warzywa dla psa – podsumowanie

Co do zasady psy są mięsożercami i to właśnie ten składnik powinien stanowić podstawę ich diety. Jednak trzeba liczyć się z tym, że w jadłospisie szczekających czworonogów powinny znaleźć się również niektóre warzywa. Mogą one stanowić około 10-20% dziennego menu. Pamiętaj jednak, aby przed podaniem takiego posiłku swojemu pupilowi sprawdzić wcześniej, czy nie będzie to dla niego szkodliwe. W końcu bezpieczeństwo i zdrowie Twojego zwierzaka jest najważniejsze.

Jeśli chodzi o jesienne, sezonowe warzywa – dynia oraz marchew są tutaj absolutnymi faworytami. Dodawaj je do dań przygotowywanych dla swojego psa i spraw, aby jego posiłki stały się dużo bardziej kolorowe oraz różnorodne.