Czy pies może pić mleko? Najlepsze mleko dla psa i szczeniąt!

Czy pies może pić mleko? Najlepsze mleko dla psa i szczeniąt!

Podawanie mleka psu nie wydaje się irracjonalnym pomysłem ze względu na fakt, że to właśnie ten pokarm jako pierwszy szczeniaki spożywają po urodzeniu. Znany większości stereotyp o piciu mleka przez ssaki zakorzenił się mocno w naszej kulturze i dla większości nie jest łatwe odejście od niego. Mleko matki, która karmi szczenięta, jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju w pierwszych tygodniach życia. Podawanie natomiast dorosłym zwierzętom mleka krowiego, owczego lub koziego może doprowadzić do wielu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym.

Jak podawać psu mleko?

Większość ssaków lubi mleko. Mimo że utarty schemat nakazuje myśleć, że to dla kotów mleko jest największym faworytem żywieniowym, również psy chętnie je spożywają. Małe ilości mleka nie powinny mu zaszkodzić, jednak należy pamiętać o niezastępowaniu innego, ważnego posiłku mlekiem. Jednym z powodów jest brak enzymu trawiącego laktozę, który zanika u psów w trakcie fazy dojrzewania. Kolejnym zaś informacja, że mleko zawiera tłuszcze, które podane w zbyt dużych ilościach mogą doprowadzić do nadwagi. Tym sposobem mleko powinno być dodatkiem do diety, a nie jego podstawą. Po spożyciu mleka przez psa obowiązkowo należy obserwować czy nie wystąpiły niepożądane objawy takie jak biegunka, wzdęcia, wymioty, a nawet świąd i zapalenie skóry.

Mleko jako źródło wapnia?

Nie od dziś wiadomo, że prawdziwe, nieprzetworzone mleko jest źródłem wapnia budującego kości. Oprócz wapnia w mleku znajdziemy również naturalne tłuszcze, laktozę, witaminy oraz minerały. Nie warto jednak narażać psa na choroby i alergie w celu dostarczenia mu potrzebnych składników w postaci mleka. Na rynku dostępne jest wiele suplementów, które w przeciwieństwie do mleka można podawać psu regularnie i również dostarczą one wymaganą dawkę witamin i minerałów. Przed podaniem warto skonsultować suplementację ze specjalistą.

Nabiał w diecie psa

Mleko zawiera w sobie najwięcej laktozy, której psy nie są w stanie strawić. Produkty nabiałowe na bazie mleka takiej jak jogurt, kefir, zsiadłe mleko czy twaróg zawierają jej dużo mniej i mogą być podawane jako zastępnik mleka ze względu na mniejszą szkodliwość. Unikać należy owocowych jogurtów, ponieważ te zawierają cukier w składzie oraz tłustych, żółtych serów, do których często dodawane są konserwanty.

Czym zastąpić mleko matki?

Wielu hodowców kilka tygodni po urodzeniu szczeniąt zauważa, że matka odmawia karmienia i ucieka od szczeniąt. Dla znacznej części jest to jasny sygnał, że powinni zastąpić je mlekiem krowim lub kozim. Otóż nie do końca powinno tak być. O ile kozie mleko ma zbliżony skład do tego psiego, to w diecie szczeniąt nie powinno występować żadne z nich. Po zakończonym etapie karmienia, młode psy powinny utrzymywać dietę opartą na mięsie oraz składnikach budujących ich organizm, aby zdrowo rosły. Kiedy jednak z różnych przyczyn matka szczeniąt nie jest w stanie ich karmić (porzucenie, odłączenie od matki), warto zastosować w diecie najmłodszych pupili mleka dla psów w proszku lub produkty mleko zastępcze.

Podsumowanie

Wszystko jest dla…psów. Zgadza się! Dostarczanie psom składników niezbędnych do zachowania prawidłowych funkcji rozwojowych i życiowych to nieodłączny element dbania o naszego pupila. Wszystkie elementy diety nawet te, o których mówi się, że są w małym stopniu szkodliwe, mogą być podawane z zachowaniem ostrożności oraz pod obserwacją właścicieli. Tak jak dla człowieka ulubione jedzenie może nie być do końca zdrowe i przeznaczone dla niego, tak i pies ma swoje ulubione przekąski, których nie odmówi w żadnym przypadku.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *