Czy polskie psy podbiją świat? Słynne rasy polskich psów!

Czy polskie psy podbiją świat? Słynne rasy polskich psów!

W kręgu Twoich zainteresowań pozostaje pogłębianie wiedzy w zakresie tych popularnych, jak i mniej znanych ras psów? Zapoznawanie się z charakterystycznymi dla nich cechami sprawia Ci przyjemność, a trafne odróżnianie od siebie poszczególnych czworonogów jest źródłem satysfakcji?

W takim przypadku zapewne zaciekawią Cię polskie rasy psów. Do tej kategorii zaliczany jest: chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i owczarek podhalański. Jak wyglądają te zwierzęta? Jakie są ich cechy charakterystyczne? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i przekonaj się, że polskie psy robią karierę za granicą!

Polskie rasy psów – co warto o nich wiedzieć?

Polskie rasy psów są oficjalnie wyodrębnione przez uprawnioną do tego instytucję, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). To rasy psów domowych powiązane (na przykład kulturowo lub historycznie) z terenami, które na przestrzeni lat zajmowało państwo polskie. W celach użytkowych tworzyli je tutejsi hodowcy, dlatego zwykle są to psy myśliwskie, pasterskie, stróżujące, zaganiające, a więc pomagające ludziom.

Chart polski – jak go rozpoznać?

Chart polski (Polish Greyhound) dawniej był psem myśliwskim, teraz pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Ma smukłe ciało o proporcjonalnej budowie i specyficzny, wąski pysk. To wytrzymałe, dominujące oraz odważne zwierzę.

Gończy polski – jakie są cechy typowe dla tej rasy?

Gończy polski (Polish Hunting Dog) to doskonały pies myśliwski o dużej inteligencji, ułatwiającej szkolenie go. Jest łagodny, zrównoważony i nieufny wobec obcych mu osób, choć przyjaźnie nastawiony do właściciela.

Ogar polski – jakie są jego cechy charakterystyczne?

Ogar polski (Polish Hound) to zwierzę, którego gabaryty budzą respekt. Jest stworzony do polowania w grupie, wyprowadzany na spacer lubi wybiegać się razem innymi psami tej rasy. Cechuje go spora niezależność, przez co dość trudno go wychować.

Polski owczarek nizinny – jak rozpoznać tę rasę?

Polski owczarek nizinny (Polish Lowland Sheepdog) jest pasterskim psem o średniej wielkości. Dawniej wykorzystywano go do opieki nad stadami owiec, czemu sprzyjała jego odporność na przebywanie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Teraz pełni głównie rolę pupila towarzyszącego człowiekowi w codziennym życiu.

Owczarek podhalański – co wyróżnia tego psa?

Owczarek podhalański (Polish Tatra Sheepdog) to duży pies, którego temperament sprawdza się przy wykonywaniu pastersko-stróżujących prac na otwartej przestrzeni. Do typowych dla niego cech należą: umiejętność samodzielnego działania, przyjazne nastawienie do znanych im osób, opanowanie, odwaga oraz inteligencja.

Najpopularniejsze rasy polskich psów – podsumowanie

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Ludzie bardzo często używają tego stwierdzenia, chcąc podkreślić, że warto doceniać rodzimą kulturę i tradycję, jak również dokonania obywateli państwa, w którym się mieszka. Niekiedy zdarza się, że jesteśmy zaślepieni tym, co wydarza się za granicą, a jednocześnie nie dostrzegamy atutów naszego regionu.

Idealnie ilustrującym to przykładem są rasy psów polskich, z których istnienia czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jak pokazuje powyższa charakterystyka, tworzą one niewielką, choć bardzo intrygującą grupę. Warto dowiedzieć się nieco więcej o tych czworonogach – być może przedstawiciel którejś z tych pięciu ras wywodzących się z Polski skradnie właśnie Twoje serce i zechcesz stać się jego opiekunem.