Czy psy mają sny? Marzenia senne czworonogów

Czy psy mają sny? Marzenia senne czworonogów

Temat dotyczący psich snów wciąż pozostaje nieco zagadką. Choć powstało już wiele badań na ten temat, a wraz z nimi ogromna liczba teorii, to naukowcy nie poprzestają badań i wciąż analizują sny naszych pupili. Pies potrafi spędzić na śnie prawie 2 razy tyle, co przeciętny człowiek dlatego jego cykl dnia jest nieco przeciwstawny do naszego. Nie jeden właściciel psów zauważył, że jego pupil podczas snu wydaje różne dźwięki lub porusza się w nienaturalny sposób. Czy to oznacza, że w tym czasie śni i przyśniło mu się coś złego lub coś przyjemnego?

Czy psy śnią tak samo, jak ludzie?

U ludzi nauka była w stanie jak dotąd wyróżnić dwie fazy snu – NREM i REM. Faza REM to sen najgłębszy, który występuje u ludzi po trzech pierwszych fazach, które składają się na NREM. Choć wciąż są na ten temat prowadzone badania, to sen nie jest zjawiskiem przyziemnym i ciężko określić, jak wszystko odbywa się w innych stopniach. W fazie REM ciało poddawane jest paraliżowi, który powoduje, że człowiek podczas snu nie sobie zrobi żadnej krzywdy, bo po prostu się nie rusza. Sny psa wyglądają dosyć podobnie, choć w ich przypadku wyróżnić można tylko fazę normalną i fazę REM. Zauważalną różnicą jest jednak to, że u psów faza REM występuje znacznie szybciej niż u ludzi. U psów może nastąpić już po około 15 minutach, natomiast u ludzi nawet po 1,5 godziny.

Czy Twój pies właśnie śni?

Psy zasypiają w różnych pozycjach; zwinięte w kłębek, na plecach z łapami uniesionymi do góry, a nawet na boku z łapami wysuniętymi w taki sposób, że wyglądają, jakby zaraz miały chodzić po ścianach. W tym czasie jego oddech staje się bardziej płytki i zauważyć można w nim nieregularności. Zdarza się, że pojawiają się skurcze mięśni, które objawiają się ruszaniem łapami, wstrząsami lub innymi niekontrolowanymi ruchami. Oznacza to, że pies właśnie wszedł w najgłębszą fazę snu. Jak to sprawdzić? Oprócz ruchów warto spojrzeć również na gałki oczne naszego psa. Jeśli przyjrzymy im się przez dłuższy czas, zauważymy, że porusza nimi w kółko, tak samo, jak i człowiek. Czy to oznacza, że psy też mają sny? Naukowcy wciąż pracują nad tą kwestią, jednak tak duże podobieństwo nie może być przypadkiem.

Czy psy mają sny i czy należy je wybudzać z sennych koszmarów?

Niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na sen i regenerację psiaka, ponieważ wpływa to na jego zdrowie i samopoczucie. Faza REM, podczas której psy śnią, ma ogromne znaczenie dla ich wypoczynku i regeneracji. Dlatego naukowcy kategorycznie odradzają wybudzanie psa w tym czasie. Warto zaznaczyć, że nagłe wybudzenie z głębokiego snu może prowadzić do ataku, nawet u zwierząt zazwyczaj spokojnych. Dlatego, jeżeli mamy dzieci, należy nauczyć je, aby nie przeszkadzały śpiącemu pupilowi. Jednakże, gdy pies ma koszmar, należy zachować ostrożność i podejść do niego z delikatnością.

Eksperci twierdzą, że psy śnią od dawna i są w stanie poradzić sobie z przeciwnikami podczas snu, jednakże, jak już wspomniano, nagłe wybudzenie może prowadzić do nieprzewidywalnego zachowania. W przypadku konieczności wybudzenia psa należy to robić delikatnie i cicho. Wystarczy zawołać go cichym głosem, aby nie wyrywać go szokowo z głębokiego snu. Warto pamiętać, że sen poprawia procesy trawienia, sprzyja relaksowi, regeneruje mięśnie, przywraca siły i poprawia samopoczucie — tak samo, jak nam. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić swojemu psiakowi dobrą jakość snu i nie przeszkadzać mu w trakcie regeneracji.