Czy psy myślą? Dowiedz się jak zrozumieć psa!

Czy psy myślą? Dowiedz się jak zrozumieć psa!

Zastanawialiście się kiedyś jak myślą psy? Odpowiedź na to pytanie może być zupełnie różna. Każdy właściciel czworonoga z pewnością zastanawiał się, jak rozgryźć swojego pupila i jak dowiedzieć się co myśli w danej sytuacji i przede wszystkim, co myśli o swoim właścicielu. Choć wydawałoby się, że wiedza, która zapewni naszemu pupilowi podstawowe funkcje życiowe, takie jak znajomość zasad żywienia, czy liczba zabawek zapewniająca naszemu czworonogowi rozrywkę, jest wystarczająca. Z czasem jednak okazuje się, że nawiązujemy ze swoimi zwierzami więź, która powoduje, że człowiek sam z siebie chciałby poznać lepiej swojego zwierzaka i umieć odgadywać, co myśli w danej chwili.

Czy dieta pływa na to, jak myślą psy?

Podobnie wygląda to u ludzi. To co psy jedzą, ma ogromny wpływ na ich zmysły oraz umysł. Wszystkie dolegliwości związane z niewłaściwą dietą mogą powodować stres i złe samopoczucie u naszego pupila, co może przełożyć się na jego zachowanie. Większość psów  to ogromne głodomory, które nie będą wybrzydzać tym, co znajdą w swojej misce. W związku z tym, aby zapewnić im właściwą ilość mikroelementów, należy zapewnić im zbilansowaną, wysokojakościową dietę oraz regularne posiłki.

Czy psy myślą tak jak ludzie?

Naukowcom już dawno się udało obalić mity o tym, że psy to bezmyślne zwierzęta. Ich rozum jednak nie jest tak wzbogacony jak ludzki. Z czego to wynika? Psy mają zdolność uczenia się i opierają swoje działania na myśleniu przyczynowo skutkowym. Jednak, gdy zamkniemy psa w pudełku, będzie on przez chwilę nieco rozkojarzony, lecz gdy pokażemy mu, w jaki sposób może je otworzyć, po krótkiej chwili będzie w stanie sam to wykonać. Różnica polega na tym, że człowiek w podobnej sytuacji, już za drugim razem będzie wiedział, w jaki sposób wydostać się z pudełka, natomiast pies wciąż może być trochę rozkojarzony i dopiero po kilku próbach bezproblemowo sam je otworzy. Sytuację tą najczęściej są obserwowane podczas uczenia psa różnych sztuczek jak siad czy leż, kiedy częstujemy naszego pupila smakołykami za dobrze wykonane zadanie. Ma to jednak swoje oddziaływanie w drugą stronę, ponieważ nasz czworonóg oprócz przyjemności kojarzy również sytuacje nieprzyjemne i zaobserwować to możemy w postaci jego niechęci do wyjścia z domu na słowo weterynarz.

Co myśli pies, kiedy nie ma Cię w domu?

Myślenie psa oparte jest tylko i wyłącznie na podstawie jego doświadczeń oraz przeżyć w przeszłości. Pamiętają tylko i wyłącznie to, co im się przydarzyło i nie są w stanie analizować tego co może się zdarzyć w nieznanej im sytuacji. Pies żyje tym, co jest tu i teraz, dlatego ciężko mu ocenić pewne sytuacje. Jednak gdy wychodzimy gdzieś z domu, pies wie, że prawdopodobnie do niego wrócimy, ponieważ tak było zawsze i opiera swoje myślenie na czynności, która powtarza się regularnie. Choć myślenie u psów jest a zdecydowanie niższym poziomie niż u ludzi, psy nie raz potrafią zabłysnąć inteligencją i zrobić rzeczy, których się całkowicie nie spodziewaliśmy. Choć nie zawsze nasze zwierzaki nas rozumieją tak, jakbyśmy chcieli, to nie warto wątpić w ich potencjał.