Czym karmić kota brytyjskiego, by był zdrowy i szczęśliwy?

Czym karmić kota brytyjskiego, by był zdrowy i szczęśliwy?

Co jest oznaką prawidłowego żywienia kota? To jego dobra kondycja fizyczna i psychiczna oraz piękny wygląd (m.in. zadbana i lśniąca sierść). Jednocześnie warto pamiętać, że dieta mruczka powinna zostać dopasowana do jego rasy. Jakie preferencje pod tym względem mają koty brytyjskie? Które witaminy i składniki odżywcze są niezbędne, aby takie zwierzę było zdrowe i prawidłowo się rozwijało? Już teraz zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi idealnej diety dla przedstawicieli tej rasy. To wiedza, którą musi poznać każdy właściciel kota brytyjskiego. Pomożemy Ci zapamiętać te najważniejsze informacje, w końcu zdrowie kota zaczyna się w jego misce!

Kot brytyjski – co warto wiedzieć na jego temat? Krótka charakterystyka rasy

Jak wyglądają koty brytyjskie? Mają krótką i gęstą sierść, występującą w wielu odmianach barwnych. Ich ciało jest silne, muskularne i zwarte, a nogi dość krępe, z okrągłymi łapami, charakterystyczna jest duża głowa osadzona na krótkiej i grubej szyi. Typowy dla tej rasy jest ogon o średniej długości – grubszy u podstawy i zwężający się ku końcowi. Koty brytyjskie ważą zwykle od czterech do dziewięciu kilogramów.

Jakimi cechami wyróżniają się takie zwierzęta? Mają umiarkowany temperament, są ciche, spokojne, przyjazne, cierpliwe, niekonfliktowe i łagodne – uwielbiają obserwować otoczenie i wylegiwać się w nasłonecznionym miejscu. Uwagę zwraca ich inteligencja. Koty brytyjskie przywiązują się do właściciela, nie przeszkadza im towarzystwo dzieci, czy innych kotów, a nawet psów. Dużo frajdy sprawia im zabawa z ludźmi, cieszą się, gdy się je delikatnie głaszcze.

Żywienie kota brytyjskiego – o czym trzeba pamiętać?

Koty rasowe wymagają wyjątkowego traktowania. Jak sprostać żywieniowym wymogom kotów brytyjskich? Doskonałą receptą jest umieszczanie w ich misce dedykowanej im, pełnowartościowej karmy w suchej lub mokrej postaci. Najlepiej stosować dietę mieszaną, gdzie obok suchych chrupków zwierzak będzie jadł także mięso lub ryby z dodatkami warzywnymi w sosie lub galaretce. Taki pokarm zostaje przygotowany ze starannie dobranych składników, dlatego znajdują się w nim odpowiednie proporcje białka (pochodzenia zwierzęcego i roślinnego), tłuszczy, olejów, witamin oraz aminokwasów (takich jak: tauryna, czy luteina). Warto urozmaicać kocią dietę, chociażby poprzez naprzemienne karmienie karmą zawierającą drób, cielęcinę, czy wołowinę. Pod żadnym pozorem nie można pozwalać, aby kot zjadał resztki ze stołu, ponieważ mógłby natrafić na produkty, które są dla niego trujące.

Oprócz tego tak samo, jak w przypadku wszystkich innych ras, kot brytyjski obowiązkowo powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej, często wymienianej wody. Oczywiście poszczególne posiłki muszą być smaczne, a poszczególne porcje niezbyt duże i podawane regularnie (średnio od trzech do pięciu razy dziennie). Dużym ułatwieniem przy tej rasie jest to, że co do zasady koty brytyjskie nie są wybredne, tylko z apetytem zjadają przygotowane dla nich posiłki.

Czym karmić kota brytyjskiego? Podsumowanie

Jak prawidłowo karmić kota brytyjskiego, aby zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje jego organizm? Najlepszy wybór to wysokiej jakości, gotowa karma mokra lub sucha, dedykowana właśnie tej rasie i dopasowana do wieku konkretnego zwierzaka. Dzięki temu zarówno mały kociak, jak i dorosły mruczek będzie nie tylko zdrowy, ale i szczęśliwy. A chyba właśnie tego pragnie właściciel dla swojego ukochanego pupila.