Choroby dotykają nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Tyczy się to również kotów, u których częstym problemem okazują się schorzenia nerek. U Twojego ukochanego pupila zdiagnozowano niewydolność tego narządu? Teraz musisz jeszcze bardziej zadbać o mruczka i otoczyć go odpowiednią opieką, która pozytywnie wpłynie na jakość oraz długość jego życia. Istotne znaczenie ma chociażby prawidłowe żywienie kota chorego na nerki.
Choroby nerek u kotów – co trzeba wiedzieć na ten temat?
Niewydolność nerek jest schorzeniem, w przypadku którego narząd ten przestaje poprawnie pełnić typowe dla siebie funkcje. U kotów ta choroba układu moczowego może przyjmować ostrą lub przewlekłą postać – tę pierwszą wywołują między innymi zatrucia organizmu, a druga wynika na przykład z wad wrodzonych.
W początkowej fazie rozwija się ona bezobjawowo, dopiero później pojawiają się charakterystyczne symptomy, do których zalicza się: częstsze oddawanie moczu, nieprzyjemny zapach pochodzący z jamy ustnej, utratę apetytu, wzmożone pragnienie, ograniczoną aktywność, wymioty i biegunkę oraz ogólne osłabienie.
Takie sygnały wysyłane przez koci organizm powinny uświadomić opiekunowi mruczka, że niezbędne jest podjęcie natychmiastowego działania oraz udanie się do weterynarza, aby postawił diagnozę i zaproponował plan leczenia. Choroba ta może mieć różne podłoże. Jedną z przyczyn jest wiek, dlatego w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się starsze osobniki.
Żywienie kotów z chorymi nerkami – kluczowe wskazówki
Co właściciele kotów mogą zrobić dla swoich przyjaciół, aby wesprzeć ich w walce z chorobą nerek? Duże znaczenie ma specjalna dieta, która stanowi uzupełnienie leczenia. Może ona opierać się zarówno na jedzeniu przygotowywanym samodzielnie, jak i na gotowych posiłkach pochodzących od sprawdzonych producentów, tworzących karmę dedykowaną chorym zwierzętom. Bez względu na opcję, którą się wybierze, zawsze trzeba zadbać o właściwe proporcje poszczególnych składników odżywczych i pokarmowych. Jednocześnie warto dostosować menu do upodobań żywieniowych pupila. W efekcie kot otrzyma wszystko to, czego potrzebuje.
Niezbędne jest zatem szczegółowe zapoznanie się z ogólnymi zasadami dotyczącymi tworzenia jadłospisu dla kotów chorych na nerki i dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb konkretnych pacjentów. Oto najważniejsze wymogi:
- podawanie niewielkich posiłków o stałych porach,
- wybieranie karm zawierających wysokiej jakości białko zwierzęce – dieta niskobiałkowa,
- obniżenie ilości fosforu,
- dbanie o odpowiednie nawodnienie (pomaga w tym stawianie na karmy mokre oraz gwarantowanie stałego dostępu do świeżej wody),
- dostarczanie witamin C, K i tych z grupy B wzmacniajÄ…cych koci organizm,
- konieczność uwzględnienia właściwej proporcji kwasów omega-6 i omega-3,
- dbanie o prawidłowy poziom sodu i potasu,
- posiłki powinny być po prostu smaczne, aby zachęcić do jedzenia mruczka, u którego zauważalna jest wtedy utrata apetytu.
Dieta kota chorego na nerki – podsumowanie
Niewydolność nerek u kota jest niestety nieuleczalną chorobą. Jednak regularne wizyty u weterynarza, podawanie leków, odpowiednia dieta oraz zapewnienie komfortowych warunków są czynnikami, które pozwalają przynajmniej w pewnym stopniu zagwarantować mruczkowi szczęśliwe życie. Warto w taki sposób wspierać swojego pupila, aby spowolnić rozwój schorzenia i sprawić, że pojawiające się objawy będą jak najmniej dokuczliwe.