Ile mokrej karmy dla psa? Dawkowanie i zalecenia

Ile mokrej karmy dla psa? Dawkowanie i zalecenia

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, które umożliwiają nam odpowiednie żywienie naszych podopiecznych. Oczywiście możemy zdecydować się na zakup pełnowartościowej suchej karmy dostosowanej do potrzeb naszego pieska, ale możemy również wybrać mokrą alternatywę. Jak wówczas wygląda dawkowanie mokrej karmy? Która wersja bardziej się opłaca dla naszego portfela i która jest zdrowsza dla naszego psiaka?

Charakterystyka mokrej karmy dla psów

Na początku powinniśmy się zastanowić, dlaczego dawkowanie suchej oraz mokrej karmy różni się między sobą, a także która z propozycji jest lepsza dla naszego psiaka.

Mokra karma jest rodzajem pokarmu dedykowanego dla psów, która w swoim składzie zawiera przynajmniej 60% wody. Jej wysoka zawartość w produkcie pozwala na skuteczne przyswajanie jedzenia, dzięki czemu wilgotny pokarm przypomina składem i konsystencją naturalny model żywienia. Niestety, ze względu na zawartość wody w mokrej karmie dla psów, jej dawkowanie diametralnie różni się od suchej karmy i przekłada się na koszty jej stosowania.

Forma mokrej karmy

Wybierając mokrą karmę, możemy spotkać się z najróżniejszymi smakami, konsystencjami, a także rodzajami. Z początku odnalezienie się w tym temacie może wydawać się trudne, jednak po chwili okazuje się, że wytyczne są dużo łatwiejsze, niż nam się wydaje. Jakie możemy spotkać rodzaje mokrych karm dla psów?

W sklepie internetowym Babuzoo możemy znaleźć mokra karmę w formie kawałków mięsnych w galarecie, musu mięsnego lub praktycznych mokrych karmach w tacce. Każde z tych rozwiązań jest odpowiednio dobre, o ile zadbamy o ich odpowiedni skład.

Jakie są zalety mokrej karmy dla psów?

Zastanawiając się nad odpowiednim rodzajem żywienia dla naszego czworonoga, powinniśmy rozpatrzyć wszystkie wady i zalety karm dla psów, w tym także mokrej. Na szczęście, w jej przypadku zdecydowanie więcej możemy znaleźć zalet, które mogą nas ostatecznie przekonać do stosowania tego modelu żywienia u naszego psiaka.

Mniejsza ilość węglowodanów

Ze względu na formułę, sucha karma dla psów zawiera spora ilość węglowodanów. Odpowiedzialne są one za formę i kształt granulek, jednak niekoniecznie są potrzebne w takiej ilości naszym podopiecznym.

W przypadku mokrej karmy dla psów taka ilość węglowodanów nie jest konieczna. Rzecz jasna wciąż w ich składzie znajdziemy produkty, które zawierają ich znaczącą ilość, takie jak ziemniaki czy ryż, jednak wynika to z zapotrzebowania psa na składniki tego typu, a nie z konieczności ich dodawania. Dzięki temu dieta psa oparta na mokrej karmie może okazać się zbawienna w przypadku takich dolegliwości jak np. cukrzyca.

Większa ilość wody

Jak już wspominaliśmy na początku, mokre karmy dla psów zawierają nawet do 60% wody, co może okazać się zbawienne dla odpowiedniego funkcjonowania układu pokarmowego. Z tego względu, w tej samej objętości mokrej karmy znajduje się mniej kalorii niż w suchej, co przekłada się na sytość produktu. Dzięki temu jest to odpowiednie rozwiązanie dla psiaków będących na różnego rodzaju dietach, a także tych, które nie spożywają odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.

Bardziej naturalny skład

Nie sposób nie przyznać, że kupując i podając psu mokrą karmę, automatycznie odnosimy wrażenie, że spożył on bardziej naturalny pokarm. Wszystko za sprawą zapachu oraz konsystencji. W puszkach karmy dobrej jakości możemy rozpoznać pojedyncze składniki takie jak kawałki warzyw, mięsa czy podrobów, dzięki czemu mamy pewność, że nasz pupil zjada odpowiedni dla swojego gatunku pokarm.

Ile mokrej karmy podawać psu?

Tak jak zostało napisane wcześniej, dawkowanie mokrej karmy znacznie różni się od dawkowania suchej ze względu na jej różną kaloryczność. W odróżnieniu od chrupek pokarm z puszki zawiera dużo więcej wody, przez co ta sama objętość karmy suchej jest dużo bardziej kaloryczna. Dla przykładu psiak ważący 20 kg powinien zjeść około 160 g suchej karmy na dobę, podczas gdy mokrej już aż 400 g. Pamiętajmy, że dokładne dawkowanie i instrukcje z nim związane znajdziemy na opakowaniu pokarmu, jednak w zależności od indywidualnych cech naszego psa mogą się one od siebie różnić.

Mokra karma dla psa – podsumowanie

Jak widzisz, mokra karma stanowi idealną propozycję, która może stanowić ciekawe urozmaicenie diety opartej na suchej karmie, lub wartościową podstawę diety naszego pupila. Niestety, ze względu na jej odmienną wartość kaloryczną i zawartość wody, jej dawkowanie jest znacznie większe, co przekłada się na wyższy koszt karmienia tym rodzajem pokarmu.