Ile powinien jeść pies? Tabela

Ile powinien jeść pies? Tabela

Wielu właścicieli psów zastanawia się jak odpowiednio karmić swojego pupila. Właściwe żywienie odgrywa kluczową rolę w jego dobrej kondycji, zdrowiu oraz samopoczucie. Niestety w wielu przypadkach obserwujemy tendencję do przekarmiania psów, przez co borykają się one z nadwagą, co odbija się na ich zdrowiu i samopoczuciu. Sprawdź, ile razy dziennie karmić psa, a także zapoznaj się z tabelą dawkowania jedzenia!

Jak określić ilość pożywienia dla psa?

Zanim przejdziemy do ustalanie dokładnej ilości pożywienia, które pies powinien przyjmować każdego dnia, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim wieku jest pies. Każdy psiak do roku życia ulega intensywnemu rozwojowi, przez co jego zapotrzebowanie energetyczne w ciągu dnia jest dużo większe. Im starszy pies, tym bardziej jego metabolizm zwalnia, co wymusza na nas mniejsze dawki pokarmu.

W przypadku zwierząt po zabiegu kastracji lub sterylizacji sytuacja również będzie wyglądała nieco inaczej. Wszystko dlatego, że borykają się one ze zwiększonym łaknieniem, a cześć z nich ma dużo wolniejszy metabolizm.

Zalecana dawka producenta karmy

Na każdym opakowaniu karmy dla zwierząt producent umieszcza informacje mówiące o prawidłowej dawce, która zapewni naszemu psu odpowiednia ilość kalorii na dobę. Warto pamiętać o tym, że tabele producentów nie uwzględniają indywidualnych cech danego zwierzaka. Tak jak wspominaliśmy, kluczową rolę odgrywa to, czy pies jest kastrowany, czy nie, ale również prowadzony przez niego tryb życia. Dorosły młody pies, który prowadzi wyjątkowo aktywny tryb życia, będzie miał dużo większe zapotrzebowanie energetyczne niż jego kolega spędzający cały dzień na kanapie.

Ile razy dziennie karmić psa?

Wielu właścicieli czworonogów staje również przed problemem ile razy dziennie karmić swojego pupila. Warto brać pod uwagę wiek i rozmiary zwierzęcia. Młody pies powinien otrzymywać dzienną dawkę karmy rozłożonej na około 3-4 porcje, natomiast dorosły psiak z powodzeniem może otrzymywać pokarm rano i wieczorem.

Istnieją również zwolennicy karmienia dorosłego psa raz dziennie, na wieczór. Nie jest to błąd, ale wiele psów potrafi chodzić głodnych cały dzień. Z medycznego punktu widzenia również nie jest to dobre, gdyż pies jednorazowo zjada dużą ilość pożywienia, która następnie musi strawić. W przypadku psów ras olbrzymich nie poleca się stosowania tego modelu, gdyż mogą one paść ofiarami np. skrętu żołądka.

Jaka jest idealna sylwetka dla psa?

Dobrą wskazówką tego, czy nasz pies otrzymuje odpowiednia ilość pożywienia, powinna być jego sylwetka. Obserwując go, możemy z łatwością przekonać się, czy otrzymuje on odpowiednią ilość pożywienia, czy też nie.

Pies, który posiada prawidłową masę ciała, powinien posiadać wyraźne odcięcie w odcinku lędźwiowym widziane z góry, a żebra, łopatki i miednica są lekko wyczuwalne, pokryte cienką warstwą tłuszczu.

Tabela dawkowania karmy dla psa

Poniżej przedstawiamy orientacyjna tabele, która podpowiada, ile karmy powinien jeść pies.

Dawkowanie karmy – podsumowanie

Pamiętajmy, że prawidłowe dawkowanie suchej karmy dla psa jest szczególnie ważne. Pozwala to na uniknięcie chorób i przypadłości związanych z nadwagą. Pies o prawidłowej masie ciała również posiada lepsze samopoczucie, łatwiej mu funkcjonować, a na starość ma mniejsze prawdopodobieństwo na różnego rodzaju choroby. Dbajmy o to, aby nasze psy otrzymywały odpowiednią ilość pożywienia.

Sprawdź także:

Źródło zdjęć: freepik.com