Ile razy dziennie karmić kota z cukrzycą?

Ile razy dziennie karmić kota z cukrzycą?

Obecnie cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Jednak nie dotyka ona wyłącznie ludzi, ale również zwierzęta. Ten problem zdrowotny może wystąpić, chociażby u kotów. Ważne, aby w takim przypadku otoczyć pupila jeszcze większą opieką niż dotychczas. Powinno złożyć się na nią wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz zmodyfikowanie stosowanego dotąd sposobu żywienia. Dzięki temu możliwe będzie zagwarantowanie czworonożnemu przyjacielowi jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu życia.

Częstotliwość posiłków u kota z cukrzycą

W przypadku kota, u którego stwierdzono cukrzycę, wprowadza się stałe godziny karmienia. Jednocześnie pora podawania posiłków jest ściśle powiązana z momentem otrzymywania przez zwierzę insuliny. Jeśli lekarz zalecił dwie dawki insuliny dziennie, pupil może otrzymywać je rano i wieczorem. W związku z tym kot powinien być karmiony dwa razy w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać o właściwej kolejności – kot najpierw musi się pożywić, a dopiero później można podać mu insulinę.

Dieta cukrzycowa u kota – podstawowe wytyczne

W przypadku wystąpienia cukrzycy u kotów główną funkcją stosowanej diety jest wsparcie działania podawanej insuliny oraz ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Sposób żywienia czworonogów cierpiących na cukrzycę opiera się na kilku istotnych zasadach. Największą rolę odgrywają następujące reguły:

 • pożywienie powinno cechować się stałą wartością energetyczną,
 • karmienie kota musi odbywać się o niezmiennych porach,
 • należy uniknąć nagłych zmian w doborze karmy,
 • wielkość porcji powinna być zawsze taka sama,
 • trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia,
 • lepiej unikać podawania pupilowi przekąsek pomiędzy posiłkami.

Karma dla kotów z cukrzycą – jak ją wybrać?

Dla kotów z cukrzycą przygotowywane są właściwie zbilansowane, specjalistyczne karmy weterynaryjne. Cechują się wysoką jakością i są przeznaczone dla chorych zwierząt, które wykazują specyficzne wymagania żywieniowe. Taka karma wyróżnia się starannie dobranym składem analitycznym – zwiększoną ilością białka i niską zawartością węglowodanów.

Cukrzyca u kotów – przyczyny

Czynniki przyczyniające się do wystąpienia u kotów cukrzycy mają różne podłoże. Zachorowanie zwierzęcia na tę chorobę może być związane z wrodzonymi predyspozycjami i wadami genetycznymi, zażywaniem niektórych leków, czy przebyciem określonych chorób. Inne przyczyny, na przykład takie jak otyłość, wynikają z prowadzonego trybu życia – małej aktywności fizycznej i niewłaściwej diety. Cukrzyca może pojawić się u zwierząt w każdym wieku, jednak największe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest zauważalne u starszych czworonogów. Ten problem zdrowotny częściej dotyka także kocury (i to te kastrowane) niż kotki.

Jak objawia się cukrzyca u kotów?

Najczęściej pojawiające się symptomy świadczące o cukrzycy u kota to:

 • zwiększona częstość oddawania moczu,
 • wymioty lub biegunka,
 • wzmożone pragnienie,
 • apatia,
 • brak chęci do zabawy,
 • nadmierny apetyt,
 • spadek masy ciała,
 • pogorszony stan sierści.

Jak postępować z kotem chorym na cukrzycę?

W przypadku, gdy u kota zostanie zdiagnozowana cukrzyca, właściciel powinien zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które podpowiadają jak pomóc choremu pupilowi. Wszystko po to, aby choroba była dla zwierzęcia jak najmniej uciążliwa. Istotnym orężem w walce z cukrzycą jest właściwe żywienie. Warto więc wiedzieć jak zmodyfikować jadłospis kota oraz jakich produktów trzeba bezwzględnie unikać. Jednocześnie kluczowa jest świadomość dotycząca zalecanej liczby posiłków. Obowiązkiem opiekuna staje się również podawanie insuliny oraz kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Ponadto właściciel musi zachować czujność i stale obserwować zachowania czworonoga. Dużą pomocą może okazać się także zwiększenie aktywności kota – spacer, czy wspólna zabawa sprawdzą się tutaj znakomicie.