Jaka długość smyczy dla psa?

Jaka długość smyczy dla psa?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że opieka nad psem to duża odpowiedzialność. W końcu każdemu zależy, aby jego czworonożny przyjaciel prawidłowo się rozwijał. Wiąże się to z wieloma obowiązkami, a jednym z zadań, jakie ma przed sobą właściciel szczekającego czworonoga, jest zakup niezbędnych akcesoriów przydających się podczas spacerów, czy w trakcie spędzania czasu w domu. Wśród nich kluczowe znaczenie ma zaopatrzenie się w smycz dla psa. Jaką powinna mieć ona długość? Sprawdź poniższe wskazówki, a udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie będzie dla Ciebie problemem!

Dlaczego dobór odpowiedniej długości smyczy dla psa jest tak ważny?

Dzięki smyczy możesz bezpiecznie spacerować ze swoim pupilem w miejscach publicznych. Gadżet ten pozwala sprawować kontrolę nad zachowaniem psa i uniknąć problemu związanego z ucieczką, czyli zniknięciem zwierzaka z pola widzenia. To także recepta na to, aby ludzie, których napotkacie na swoje drodze, nie czuli zagrożenia.

Dobierając konkretny model smyczy, należy kierować się dobrem czworonoga oraz zdrowym rozsądkiem. Niezbędne jest zachowanie tak zwanego złotego środka. Wszystko sprowadza się zatem do kupienia smyczy, która nie będzie ani za krótka, ani zbyt długa. Z jednej strony pies musi mieć szansę na swobodne eksplorowanie najbliższego otoczenia i zmianę tempa chodzenia, gdy zajdzie taka potrzeba. Natomiast z drugiej, właściciel powinien mieć zagwarantowaną możliwość sprawowania nadzoru nad energicznym czworonogiem. Gdy smycz nie jest wystarczająco długa, zwierzak po prostu się męczy, czuje obezwładniony, a spacer nie sprawia mu przyjemności. W związku z tym podaje się, że smycz powinna mieć przynajmniej trzy metry – a najlepiej , aby jej długość sięgała nawet około pięciu metrów.

Jaki rodzaj smyczy dla psa wybrać?

Wyróżnia się trzy podstawowe modele smyczy dla psów: klasyczne (nieregulowane, w postaci tasiemki zakończonej karabińczykiem oraz rączką do trzymania), regulowane (można dowolnie ustawiać ich długość, dlatego z obu stron są zakończone karabińczykiem) oraz automatyczne (pozwalają na swobodną regulację ich długości, mają opcję blokady).

Tego typu akcesoria dla psów można sklasyfikować również w oparciu o materiał, z jakiego je wykonano. Najbardziej popularne są smycze: skórzane oraz nylonowe. Dzięki temu są one solidne, trwałe oraz odporne na zerwanie nawet podczas bardzo mocnych szarpnięć.

Poszczególne modele smyczy cechują się zarówno wadami, jak i zaletami, przez co posiadają swoich przeciwników i zwolenników. Wybierając je, warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie te aspekty oraz uwzględnić potrzeby i upodobania swojego pupila.

Smycz dla psa – jak wybrać odpowiednią długość?

Czy wiesz, że smycz jest dla większości psów namacalnym symbolem rychłego wyjścia na spacer? Dlatego, gdy właściciel sięga po ten gadżet, wiele czworonogów wprost szaleje ze szczęścia. Jednak, aby obydwie strony mogły czerpać satysfakcję ze wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, istotny jest dobór smyczy o odpowiedniej długości. Jeśli stoisz przed wzywaniem związanym z zakupem tego elementu psiej wyprawki, pamiętaj o wskazanych powyżej radach. I nie zapomnij, że wychodząc z domu zawsze warto mieć przy sobie drugą smycz (na wypadek uszkodzenia tej głównej) – w końcu nigdy nie wiadomo, jakie nieoczekiwane przygody mogą mieć miejsce podczas przechadzki do lasu lub parku. Już teraz dokonaj trafionego zakupu i ciesz się z wycieczek ze swoim pupilem.