Jaka karma dla maltańczyka?

Jaka karma dla maltańczyka?

Maltańczyki są rasa psów, która cieszy się dużym powodzeniem. Nic dziwnego, są niewielkich rozmiarów, posiadają łagodne i wesołe usposobienie, a do tego ich wygląd zmiękcza nawet najtwardsze serca. Niestety, wszystkie cechy, które czynią go wyjątkowym, sprawiają jednocześnie, że jest to stosunkowo wrażliwa rasa psa, skłonna do alergii oraz posiadająca duże wymagania żywieniowe. Jak żywić maltańczyka, aby cieszył się zdrowiem przez długie lata?

Maltańczyk – charakterystyka rasy

Maltańczyk to rasa psa, której powstanie datuje się już około roku 230 p.n.e. Wówczas pełniły one rolę nadwornych psów dla dam żyjących w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Cieszyły się one również dużą sympatią na dworze Ludwika XIV.

Z wyglądu maltańczyki są psami niezwykle charakterystycznymi. Niewielkich rozmiarów, ważą około 2-4 kg. Ich ciało pokrywa długa, gęsta i jedwabista biała okrywa włosowa, która rośnie przez całe życie psa. Dlatego wymagają one codziennej pielęgnacji i regularnych wizyt u fryzjera.

Są to psy niezwykle pogodne i wesołe, posiadają duże zasoby energii i zawsze są chętne do zabawy. Charakteryzuje je chęć do nauki nowych rzeczy, a także oddanie swojemu opiekunowi i niezwykłe przywiązanie do niego.

Jak żywić maltańczyka?

Ze względu na niewielkie rozmiary ciała i duże pokłady energii maltańczyka są psami, które na ogół posiadają szybki metabolizm. Efektem tego jest dość wysokie zapotrzebowanie energetyczne względem masy ciała, w porównaniu do innych przedstawicieli swojego gatunku.

Nieustannie rosnąca pokrywa włosowa sprawia, że konieczne jest zapewnienie psu tej rasy dużej ilości białka, które pozwoli błyskawicznie uzupełniać zużyty budulec.

Niestety, jak wszyscy przedstawiciele małych ras, maltańczyki posiadają predyspozycję do odkładania się znacznych ilości kamienia nazębnego, który może powodować zapalenia dziąseł, a w skrajnych przypadkach, nawet konieczność usunięcia zębów. Możemy zapobiegać temu procesowi poprzez regularne szczotkowanie zębów pupila środkami do higieny jamy ustnej dla psa, bądź wprowadzenie do diety wysokiej jakości suszonych przysmaków takich jak żwacze, skóry czy uszy, które wspomagają proces ścierania kamienia.

Dawkowanie karmy dla maltańczyka

Psy małych ras, ze względu na niewielkie żołądki nie powinny dostawać jednorazowo całej porcji jedzenia. Optymalna ilość na jeden posiłek to około 60g karmy. Warto dodać, że ze względu na szybki metabolizm, dzienna zalecana dawka jest większa, tak więc psa rasy maltańczyk należy karmić 2-3 razy dziennie.

Czym karmić maltańczyka?

Wybierając pokarm dla psa rasy maltańczyk, nie powinniśmy zapominać, że przede wszystkim jest to przedstawiciel swojego gatunku. Maltańczyki, tak jak każde inne psy, powinny być karmione wysokiej jakości karmą z dużą zawartością mięsa. Świetnym wyborem będą te, które w składzie nie posiadają kurczaka, gdyż psy tej rasy często borykają się z alergiami pokarmowymi. Właściciele maltańczyków powinni zapoznać się z karmami monoproteinowymi. Sucha karma dla psa o zawartości mięsa powyżej 65% będzie idealnym wyborem.

Warto również urozmaicać dietę swojemu pupilowi za pomocą mokrej karmy dla psa. Powinna być ona podawana o innej porze niż sucha, ze względu na różnice w sposobie trawienia obu rodzajów pokarmu. Duża zawartość wody w mokrym pokarmie pomoże zapobiegać chorobom układu moczowego, które lubią dotykać psy ras małych.

Żywienie maltańczyka – podsumowanie

Pamiętaj, że żywienie Twojego czworonoga to niezwykle istotna kwestia, której nie można zaniedbywać. Z tego względu powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości pokarm dla psa. Zbilansowane żywienie i regularne kontrole weterynaryjne pozwolą Twojemu psu na długie i zdrowe życie.