Co zrobić, gdy konieczna jest dieta dla kota?

Co zrobić, gdy konieczna jest dieta dla kota?

W kocim życiu dieta to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o ich zdrowie. Oczywiście miejmy na uwadze to, że koty to też poniekąd dzikie stworzenia, które swoje pokarmy łapią na polu, a niestety żaden kot nie upoluje sobie dziczyzny z marchewką czy przepiórki w sosie własnym. Dobra dieta kota to nie tylko rodzaj mięsa, ale i dodatki i wartości odżywcze, które dostarczą kotu energii i nie będą powodować żadnych dolegliwości jak wymioty czy biegunki. Zdarza się i tak, że dopasowanie odpowiedniej diety dla kota może okazać się trudne i zniechęcić już na początku każdego właściciela czworonoga. Nie warto się jednak rezygnować po pierwszym nieudanym posiłku kota. Koty lubią być wybredne i nie zawsze to, co im damy zjedzą ze smakiem. Ważne jest przede wszystkim podejście i cierpliwość, która spowoduje, że nasz kot może zacząć jeść zdrowo.

Picie i jedzenie u kota

Każdy posiadacz kota chociaż raz stwierdził „mój kot nie chce jeść ani pić”. Dlaczego się tak dzieje? Przewlekły stres, nieodpowiednia karma, nieodpowiednio dobrane smaki lub choroby to jedne z wielu przyczyn, przez które będzie kot na nie, jeśli chodzi o jedzenie. Picie to zupełnie inna sprawa. Koty na diecie polegającej na odżywianiu się mokrą karmą mogą nie pić wcale lub możemy tego nie zauważać. Wilgotność karmy zbliżona do 80% lub wyżej świetnie nawadnia organizm kota, a kot w zasadzie nie musi już pić. Nie zmusimy go do tego czynu, jednak nie ograniczajmy go, pozostawmy zawsze miskę ze świeżą wodą na widoku, aby kot w każdej chwili mógł się napić. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku suchej karmy, która nie dostarcza kotu odpowiedniej ilości wody, a kot powinien wypić jej dużo więcej, aby móc prawidłowo trawić jedzenie i funkcjonować.

Jaką dietę zastosować dla kota?

Każda dieta u kota dostarczy mu odpowiednich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, jednak musi być ona odpowiednio zbilansowana.

Dieta BARF

Dieta to mieszanka surowego (lub lekko podgotowanego) mięsa i naturalnych suplementów, które są uzupełnieniem dziennego zapotrzebowania. Aby ułożyć dietę BARF dla kota, ważne jest, aby poznać, ile nasz kot potrzebuje składników odżywczych w dziennej dawce oraz ile jest ich w mięsie i podrobach, które będziemy mu podawać. Różnicę brakujących witamin i minerałów uzupełnimy suplementami lub dodatkami takimi jak jajka, warzywa, sole i wiele innych.

Dieta Whole Prey

Dieta oparta na podawaniu kotu małych zwierząt w całości, oczywiście martwych. Podaje się kotu szczury, myszy, części przepiórek oraz bażantów, kurczaki, a nawet ryby. Dieta ta jest domową alternatywą dla naturalnej diety kota, jaką prowadzi podczas życia na zewnątrz. Zwierzęta zabijane są w humanitarny sposób, a nasz kot czerpie maksimum korzyści z takiej diety, w końcu jest ona najbardziej upodobniona do naturalnych warunków.

Dieta komercyjna

Chrupki, musy, zupki, saszetki, puszki i wiele innych. Oferta karm dla kociąt, kotów oraz kocich seniorów wciąż rośnie. Ważne, aby znaleźć tą odpowiednią, której skład nie będzie pozostawiał wątpliwości. Stosunek podrobów do czystego mięsa nie powinien wynosić więcej niż 1/3. Należy unikać również dodatków zbożowych, które nie wnoszą nic dobrego do diety naszego futrzaka. Oprócz tego warto zasugerować się również ilością witamin i minerałów w jej składzie.

Jak dobrać dietę dla kota?

Każda dieta dla kota powinna być oczywiście poparta wcześniejszymi badaniami. Jeśli nasz mruczek badany jest regularnie, to świetnie. Jeśli natomiast uświadomiliśmy sobie po długim czasie, że regularne wykonywanie badań powinno odbywać się częściej niż co 5 lat to przed zmianą diety ważne, aby skonsultować jakiekolwiek zmiany z dietetykiem, tuż po wykonanych badaniach. Morfologia, biochemia, czy badanie moczu i kału dadzą jasny obraz, o czym należy pamiętać, zmieniając kotu dietę. Koci dietetyk nie tylko pomoże ułożyć odpowiednią dietę dla kota, ale i pomoże wprowadzić ją w życie, ponieważ nie każdy z mruczków będzie nią zainteresowany od pierwszego dnia.