Jesteś właścicielem szczekającego czworonoga? Jednym z obowiązków, jakie ciążą na Twoich barkach w związku z pełnieniem tej roli, jest zapewnienie psu odpowiedniej diety. Czym kierować się przy układaniu jadłospisu dla tego zwierzęcia? Jakich produktów spożywczych należy bezwzględnie unikać, ponieważ są dla niego niebezpieczne? Taka wiedza jest niezbędna, aby Twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem – zdobądź ją właśnie teraz!
Warto zwrócić uwagę chociażby na produkt spożywczy, jakim jest ser. W końcu bardzo często jest on składnikiem spożywanych przez ludzi posiłków – dodaje się go do kanapek, sałatek, zapiekanek, czy dań z makaronem. Jednak, czy pies może jeść twaróg albo ser żółty, czy pleśniowy? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!
Ser żółty dla psa – czy to dobry pomysł?
Ser stanowi źródło wielu ważnych witamin oraz składników odżywczych. Jednocześnie jest to przykład produktu spożywczego charakteryzującego się atrakcyjnymi walorami smakowymi. Ludzie chętnie się nim zajadają, jednak czy produkt ten może znaleźć swoje miejsce w psiej misce? To zależy. Szczegółowe odpowiedzi na wskazane pytanie znajdziesz poniżej.
Ser żółty dla psa – od czasu do czasu jest to dobry wybór. Istnieje możliwość, aby podawać go szczekającemu czworonogowi, jednak wyłącznie w formie przekąski. Kawałek żółtego sera może na przykład stanowić atrakcyjną nagrodę podczas treningu lub szkolenia, w którym uczestniczy pupil. Łatwo ukryć w nim lekarstwo, dlatego opiekunowie psów często korzystają z tego sprytnego sposobu. Należy jednak mieć świadomość, że zbyt duża ilość tłustego oraz kalorycznego żółtego sera będzie miała niekorzystne działanie i przyczyni się do wystąpienia u psa nadwagi, a nawet otyłości. Priorytetem jest zatem rozwaga. Ponadto trzeba pamiętać, że ser żółty nie jest odpowiedni dla zwierząt, u których stwierdzono nietolerancję laktozy.
Ser biały i pleśniowy – czy można wprowadzić je do psiej diety?
A co z serem białym – czy jest odpowiedni dla psa? W tym przypadku sytuacja wygląda podobnie jak z serem żółtym. Twaróg może czasem znaleźć się w misce Twojego pupila. Jednak nie traktuj tego produktu spożywczego jako głównego składnika posiłku, tylko podawaj go czworonożnemu przyjacielowi okazjonalnie i w niewielkiej ilości.
Ser pleśniowy dla psa – to zły pomysł, ponieważ przy jego produkcji wykorzystuje się grzyba zawierającego szkodliwą dla czworonogów substancję, która wywołuje gorączkę, biegunkę oraz wymioty. Mało tego smak serów pleśniowych często jest wzbogacany cebulą, szczypiorkiem lub czosnkiem, a pies również nie może ich spożywać.
Pamiętaj, że zaprezentowane powyżej wskazówki to tylko ogólne porady – za każdym razem, gdy podasz swojemu psu jakikolwiek ser, rób to stopniowo, obserwuj jego reakcję i w razie potrzeby zrezygnuj z konkretnego składnika. Zwierzęta mogą mieć różne upodobania, a przecież dobro Twojego pupila jest tutaj najważniejsze.
Ser w diecie psa – podsumowanie
Wyobraź sobie następującą sytuację – siedzisz przy stole, jesz śniadanie, obiad lub kolację, a Twój pies wpatruje się w Ciebie błagalnym wzrokiem, ponieważ chce, abyś podzielił się z nim swoim posiłkiem. Prawda, że brzmi znajomo? To codzienność dla większości opiekunów szczekających czworonogów. Co jednak zrobić, jeśli wśród składników spożywanego przez Ciebie dania występuje ser? Czy taka przekąska jest odpowiednia dla psa? Od czasu do czasu tak. Pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiedni gatunek sera i traktować ten produkt wyłącznie jako smakołyk – dodatek, a nie podstawę psiej diety.