Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić

Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić

Każdy właściciel kota, pragnie zagwarantować mu wszystko to, co najlepsze. Jednocześnie zdarza się, że ulegamy wpatrzonym w nas słodkim oczom ukochanego pupila. To bardzo częsty widok, szczególnie wtedy, gdy przygotowujemy, a następie zjadamy śniadanie, obiad, czy kolację. Zwykle kusi nas, aby poczęstować czymś mruczka, jednak nie zawsze jest to rozsądne działanie.

Wiedzę o tym, co szkodzi kotu, powinna posiąść każda osoba, która decyduje się na sprawowanie opieki nad tym zwierzęciem. Ma to ogromne znaczenie w kontekście jego bezpieczeństwa, ponieważ brak rozwagi w tym zakresie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pupila.

Zastanawiasz się zatem, co mogą jeść koty, a jakie artykuły spożywcze im szkodzą? Zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej informacjami i poznaj 5 produktów, które mogą być niebezpieczne dla tych zwierząt. Na zakazanej liście znajdują się przede wszystkim: czekolada, cebula, jajka, awokado i wieprzowina.

Produkt numer 1 – czekolada

Czekolada i słodycze są przykładem tego, czego nie powinien jeść kot. W składzie uwielbianej przez ludzi, a zwłaszcza dzieci czekoladzie, znajduje się teobromina, czyli substancja trująca dla naszych mruczących podopiecznych. Po spożyciu czekolady u kota mogą pojawić się niepokojące objawy, takie jak: pobudzenie, podwyższona temperatura, zwiększone pragnienie, zaburzenia rytmu serca, drgawki, wymioty oraz biegunka.

Produkt numer 2 – cebula

Zastanawiając się, co szkodzi kotu, warto zwrócić również uwagę na popularne warzywa. Wśród nich szkodliwa może być cebula (jak również szczypiorek oraz czosnek), która wywołuje uszkodzenia czerwonych krwinek u zwierzęcia i doprowadza tym samym do anemii. O tym, że Twój kot zjadł to warzywo (nie ma znaczenia czy w postaci surowej, czy ugotowanej) może świadczyć: utrata apetytu, osłabienie, senność albo zmiana koloru oddawanego moczu.

Produkt numer 3 – surowe jajka

Kolejnym produktem, który należy trzymać z daleka od kotów, są jajka, a zwłaszcza ich surowe białko. Znajduje się tam awidyna, czyli substancja sprawiająca, że ważna dla tego zwierzęcia biotyna nie jest poprawnie przyswajana przez jego organizm. W efekcie negatywnie odbija się to na kondycji kocich pazurów, skóry i sierści oraz zaburzone zostaje prawidłowe działanie układu moczowego.

Produkt numer 4 – awokado

Zakazanym dla kotów produktem jest także awokado. Zawarta w nim substancja o nazwie persin, czyli grzybobójcza toksyna, może być niebezpieczna dla zwierząt. Mimo że największa jej ilość znajduje się w pestce, persin przenika często do pozostałej części tego owocu. Jak będzie zachowywał się kot po ewentualnym spożyciu awokado? Najprawdopodobniej będą dokuczały mu symptomy takie jak: biegunka, wymioty, duszności i inne kłopoty z oddychaniem, a nawet uszkodzenia mięśnia sercowego.

Produkt numer 5 – wieprzowina

Wskazując, czego nie powinien jeść kot, nie można zapomnieć o wieprzowinie. Szczególnie surowe mięso wieprzowe może stanowić dla tych zwierząt zagrożenie o śmiertelnym charakterze. Jest ona bardzo tłusta, a przy tym istnieje ryzyko, że wywoła chorobę Aujeszkiego, czyli tak zwaną wściekliznę rzekomą. Niepokojące pod tym kątem objawy to: ogólny niepokój, drgawki, obfity ślinotok, a nawet paraliż.

Co mogą jeść koty, a czego nie – podsumowanie

Co jedzą koty? Będąc opiekunem kota, musisz mieć świadomość, że jego dieta różni się zarówno od codziennego menu ludzi, jak i jadłospisu innych zwierząt. Warto, abyś z jednej strony miał wiedzę o tym, czego kot nie może jeść, a z drugiej o tym, co powinno lądować w jego misce. Wskazane powyżej przykłady szkodliwych produktów często są składnikami zjadanych przez nas posiłków, dlatego oczywistym wnioskiem jest, że resztki ze stołu nie mogą stanowić jedzenia dla kota.

Oprócz tego miauczące czworonogi nie mogą pić mleka krowiego, ze względu na zawartą w nim laktozę wywołującą u nich problemy ze strony przewodu pokarmowego. Ponadto niewskazane jest podawanie im psiej karmy. Dieta kotów ma być odpowiednio zbilansowana – dominować mają w niej produkty zwierzęce i pochodzenia zwierzęcego, a warzywa i owoce mogą być dodatkiem stanowiącym urozmaicenie. W związku z tym poleca się podawać kotom wysokiej jakości mokrą i suchą karmę oraz dbać, aby miały one stały dostęp do świeżej wody.