Czy psy płaczą? Psie łzy, które wyrażają więcej niż smutek

Czy psy płaczą? Psie łzy, które wyrażają więcej niż smutek

Wiele mówi się o tym, że psy to wyjątkowo empatyczne stworzenia. Dlatego też właściciele szczekających czworonogów bardzo często zastanawiają się nad tym, czy ich pupile rozpoznają, odczuwają i pokazują emocje tak samo jak ludzie. Dla przykładu – jak zachowuje się zwierzę, które jest w złym nastroju? Smutny, zrozpaczony i przygnębiony człowiek płacze zwykle rzewnymi łzami, ocierając je z twarzy chusteczką. A jak swoje przygnębienie manifestuje pies? Czy też płacze? Co powinien zrobić właściciel, gdy w oczach czworonożnego przyjaciela dostrzeże łzy? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Czy psy potrafią płakać za pomocą łez?

Psy nie płaczą za pomocą łez. Smutek, przygnębienie, żal, strach, tęsknotę, samotność, przerażenie, czy ból komunikują one w całkiem inny sposób. Może na to wskazywać już sama postawa ich ciała (np. spuszczone uszy, podkulony ogon, zwijanie się w kłębek, czy chowanie pyska). Takie zwierzęta często pokazują negatywne emocje wydając różne dźwięki – szczekając, piszcząc, wyjąc, skomląc, czy ujadając. Na obniżony nastrój czworonoga wskazuje także jego mimika oraz zachowanie (zwłaszcza zmiana dotychczasowych nawyków). Pies jest wtedy osowiały, traci apetyt, izoluje się od ludzi, więcej śpi i nie ma ochoty na zabawę. Widać więc, że rozpacz emocjonalną zwierzaki te okazują zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.

Łzawienie oczu u psów – o czym może świadczyć?

Trzeba więc zauważyć, że psy potrafią płakać, jednak wydzielanie łez nie ma w ich przypadku podłoża emocjonalnego i nie definiuje ich stanu psychicznego. Załzawienie może świadczyć między innymi o tym, że zwierzę podrażniło sobie oczy na spacerze albo w trakcie zabawy w domu. Wzmożona praca kanalików łzowych jest również zauważalna wtedy, gdy jakiś paproch wpadnie psu pod powiekę lub do oczu wchodzi sierść (to powszechny problem u ras długowłosych). Warto mieć świadomość, że wydzielanie łez jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i ma na celu oczyszczenie oczu z zanieczyszczeń oraz nawilżenie, a tym samym zabezpieczenie gałki ocznej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Twój pupil to yorkshire terrier, chihuahua, bokser, pekińczyk, mops, a może buldog angielski lub francuski? Zatem można uznać go za przedstawiciela ras brachycefalicznych. Dla takich psów charakterystyczny jest spłaszczony pyszczek, przez co mają one skłonność do nadmiernego ronienia łez. Zaobserwowałeś u swojego czworonożnego przyjaciela mokre i zamglone oczy? Być może jest to reakcja alergiczna albo jeden z symptomów jakiejś choroby. Do tych schorzeń zalicza się m.in. zapalenie spojówek, jaskrę, entropię, zakażenie oka, czy grudkowe zapalenie trzeciej powieki. Nie powinno się tego ignorować, dlatego w takiej sytuacji najbardziej rozsądne wyjście stanowi udanie się do weterynarza lub do zwierzęcego okulisty.

Jak psy pokazują smutek? Podsumowanie

Czy psy płaczą? W sensie przenośnym tak, jednak podobnie jak koty (Czy koty płaczą? – szczegółową odpowiedź na to pytanie znajdziesz w jednym z naszych wcześniejszych artykułów) nie okazują swojego smutku za pomocą łez, tylko wysyłają wtedy całkowicie inne sygnały. Łzy i płacz u psa nie są tożsamymi pojęciami. Jeśli właściciel szczekającego czworonoga dostrzeże, że jego oczy łzawią, wcale nie oznacza to, że pupil jest smutny. W przypadku tych zwierząt takie zjawisko uznaje się raczej za objaw choroby narządu wzroku, może to również świadczyć o tym, że w oku psa utkwiło jakieś ciało obce, które utrudnia widzenie i wywołuje u niego dyskomfort.