Choroby odkleszczowe u psa – jak chronić pupila przed kleszczami?

Choroby odkleszczowe u psa – jak chronić pupila przed kleszczami?

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, których kilkanaście odmian występuje w Polsce. Mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem niepozornie, są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt – w tym również dla naszych czworonożnych, szczekających pupili.

Kleszcze stanowią zagrożenie dla psa o każdej porze roku. Zwierzę może zetknąć się z nimi przez dwanaście miesięcy, jednak największe prawdopodobieństwo takiego niezbyt przyjemnego w skutkach spotkania występuje od marca aż do listopada. Ponadto aktywność tych pasożytów zmienia się w zależności od pory dnia – intensyfikuje się zwłaszcza przedpołudniem oraz w godzinach wieczornych.

Jak chronić psa przed kleszczami? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Są to działania profilaktyczne, których regularne stosowanie pozwala uchronić zwierzę przed tymi pasożytami oraz wywoływanymi przez nie chorobami.

W jakich miejscach najczęściej atakują kleszcze?

Kleszcze czyhają na naszego pupila niemal wszędzie – w ogrodzie, na podwórku, w parku, na łące oraz w lesie. W wymienionych miejscach pasożyty te można najczęściej spotkać wśród wysokich traw i zarośli oraz na liściach niskich gałęzi drzew i krzewów. Najwięcej jest ich tam, gdzie panują sprzyjające ku temu warunki – zaciemnienie, wysoka temperatura oraz wilgotność. Pupil (na spacerze, czy podczas zabawy na łonie natury) tarza się po trawie, dotyka różnych roślin, przez co znajdujące się na nich pasożyty mogą zmienić swoją lokalizację i umiejscawiać się na jego ciele.

Widać więc, że przebywanie na świeżym powietrzu, pomimo tego, że jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju psa, niesie za sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich są właśnie kleszcze oraz choroby przenoszone przez te pasożyty.

Gdzie szukać kleszczy u psa?

Zastanawiasz się zatem jak chronić psa przed kleszczami? Twoim głównym obowiązkiem, jako opiekuna szczekającego czworonoga, jest dokładne sprawdzanie sierści zwierzęcia po każdorazowym powrocie do domu – w tym kontekście regularność jest niezwykle ważna. Jest kilka miejsc na psim ciele, które kleszcze szczególnie sobie upodobały. Pasożyty te można najczęściej zaobserwować:

 • pod obrożą,
 • na brzuchu,
 • pod ogonem,
 • w okolicach krocza,
 • pod pachami,
 • na łokciach
 • między palcami,
 • na szyi,
 • w pobliżu uszu,
 • w okolicach oczu.

Kleszcz u psa – jak go wyciągnąć?

Jeśli zauważysz tego pasożyta u swojego pupila, musisz działać natychmiastowo, jednocześnie pamiętając, że do zabiegu wyciągania kleszcza u psa należy się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia – pęsetę lub specjalistyczny przyrząd do wyciągania kleszczy u zwierząt. Warto chronić również samego siebie i założyć jednorazowe rękawiczki.

Kolejnym krokiem jest ułożenie psa w wygodnej dla niego pozycji oraz uspokojenie go. Po zlokalizowaniu kleszcza i rozsunięciu sierści trzeba uchwycić pasożyta jak najbliżej skóry oraz wyciągnąć go zdecydowanym ruchem. Następnie konieczne jest sprawdzenie, czy kleszcz został usunięty w całości. Jeśli tak się stało, niezbędne jest zdezynfekowanie powstałej rany, a następnie obserwowanie jej stanu oraz zachowania psa.

Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady samodzielnie pomóc swojemu pupilowi – udaj się z nim do weterynarza. U specjalisty Twój pies uzyska fachowe wsparcie.

Borelioza – zagrożenie dla psa wywołane przez kleszcze

Borelioza to jedna z najpopularniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Może ona objąć różne narządy zwierzęcego organizmu. W kontekście tego schorzenia najbardziej charakterystyczne jest to, że typowe objawy nie zawsze pojawiają się od razu – mogą wystąpić nawet kilka miesięcy od zarażenia. Mało tego, są one bardzo różnorodne. Najczęściej występujące symptomy, oprócz znaczącej zmiany zachowania psa, to: rumień na skórze, osłabienie, apatia, gorączka, a także utrata apetytu. Powikłania związane z tą chorobą to: dysfunkcje układu ruchu, zapalenie nerek lub wątroby, jak również sepsa, a nawet śmierć zwierzęcia.

Babeszjoza – jak rozpoznać tę chorobę u psa?

Babeszjoza to kolejna bardzo groźna dla psów choroba wywoływana przez kleszcze, której nie można lekceważyć. Początkowe objawy świadczące o tym schorzeniu to: apatia pupila, brak chęci do zabawy, senność, dolegliwości układu pokarmowego (wymioty, czy biegunka) oraz podwyższona temperatura ciała. Dość charakterystyczna jest zmiana zabarwienia moczu – swoim kolorem przypomina on zaparzoną herbatę. W przypadku zaawansowanego stadium babeszjozy pojawia się także zapalenie stawów oraz mięśni, problemy ze wzrokiem, a nawet krwotoki.

Jak chronić psa przed kleszczami?

W zakresie ochrony psów przeciwko kleszczom największą rolę odgrywają działania profilaktyczne. Wystarczy postawić na którąś z dostępnych metod:

 • szczepienie – w tym przypadku trzeba zawsze zasięgnąć porady specjalisty, czyli weterynarza; należy przy tym mieć świadomość, że metoda ta nie zapobiega atakowi kleszczy, niweluje jednak ryzyko wystąpienia boreliozy,
 • tabletki – ich dawkowanie nie jest skomplikowane; można podać je psu wraz z jego ulubionym pożywieniem,
 • obroże – zakładane zwierzęciu na szyję stanowią skuteczną ochronę przed pasożytami nawet na kilka miesięcy,
 • płyny typu spot-on – środki te są dostępne w formie pipetki, której zawartość aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia; najlepiej czynić to na karku, między łopatkami, aby zlizanie preparatu było jak najbardziej utrudnione,
 • szampony – co kilka dni można stosować również specjalny szampon do mycia zwierząt; taki kosmetyk rozprowadzony po sierści nie tylko oczyszcza ją, ale i ułatwia usunięcie pasożytów podczas szczotkowania,
 • produkty w sprayu lub aerozolu – za ich pomocą spryskuje się całą powierzchnię ciała psa; w tym przypadku ochrona trwa do około czterech tygodni.

Choroby odkleszczowe u psa – podsumowanie

Oprócz boreliozy i babeszjozy kleszcze mogą wywołać u czworonoga choroby takie jak: bartoneloza, erlichioza, anaplazmoza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Widać więc doskonale, że zagrożenie ze strony tych pasożytów jest naprawdę duże oraz zróżnicowane.

Zatem jak chronić psa przed kleszczami oraz wywoływanymi przez nie schorzeniami? Wybierz najlepszą z dostępnych metod ochrony i zminimalizuj ryzyko wystąpienia chorób odkleszczowych u Twojego ukochanego pupila. I pamiętaj – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

4

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.