Czy pies może jeść orzechy?

Czy pies może jeść orzechy?

Włoskie, laskowe, nerkowca, arachidowe, makadamia – wiele jest rodzajów orzechów, które zjadamy zwłaszcza ze względu na to, że są one bogate w witaminy oraz minerały. Taka przekąska sprawdza się podczas przerwy w pracy lub szkole, a w trakcie oglądania ulubionego serialu jest zdrową alternatywą dla słodkich czekoladek lub słonych chipsów. Jednak czy tego typu smakołyk może być podawany psu? Czy orzechy dla psa to dobre rozwiązanie?

Dość trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jakich dokładnie orzechów dotyczą te pytania. Są bowiem takie, które w rozsądnych ilościach mogą być bez obaw podawane psom, jak i te, których nawet niewielka porcja okazuje się dla nich bardzo niebezpieczna. Sprawdź najważniejsze informacje na temat orzechów w diecie psów.

Pies i orzechy – czy to dobre połączenie?

Chrupiesz swoje ulubione orzeszki, a Twój psiak wpatruje się w Ciebie błagalnym wzrokiem? Chcesz podzielić się z nim tym smakołykiem, jednak nie wiesz, czy to dobry pomysł? Warto w tym względzie wyjątkowo zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila i wcześniej sprawdzić, jak orzechy wpływają na funkcjonowanie jego organizmu. A trzeba podkreślić, że składnik ten należy do grupy produktów, które z uwagi na swoją różnorodność mogą działać na psy w wieloraki sposób. Czasem to oddziaływanie jest pozytywne, a czasem negatywne – wiele zależy tu od tego, jaka ich ilość zostanie spożyta.

Orzechy włoskie – czy pies może je jeść?

Orzechy włoskie są najbardziej popularne. W pierwszej kolejności należy wskazać, że ich łupiny są dla psów trujące. A jeśli chodzi o same orzechy, to ich niewielka ilość (kilka sztuk zjedzonych chociażby raz w tygodniu) nie jest dla psów groźna. Niebezpieczne może okazać się spożycie przez szczekającego czworonoga większej porcji orzechów włoskich. Wtedy kończy się to dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – rozstrojem żołądka, zatruciem, czy problemami z jelitami.

Orzeszki ziemne i laskowe – czy są wskazane dla szczekających czworonogów?

Orzechy ziemne oraz orzechy laskowe w niewielkich ilościach mogą być podawane psom. Stanowią wtedy ważne źródło magnezu, miedzi, cynku oraz witaminy E. Trzeba jednak wystrzegać się tego produktu, jeśli orzeszki są oblane czekoladą lub otoczone solą.

Orzechy nerkowca dla psa – czy to dobry pomysł?

Nie ma przeciwwskazań co do tego, aby czasami podawać psu niewielkie porcje orzechów nerkowca. Uzupełniają one niedobory witamin A, D i E oraz stanowią cenne źródło białka.

Orzechy makadamia – czy to produkt dobry dla Twojego pupila?

Toksyczne i najbardziej niebezpieczne dla psów są orzechy makadamia. Spożycie tego produktu prowadzi do wystąpienia u pupili: poważnych dolegliwości żołądkowych, drżenia kończyn i podwyższonej temperatury ciała.

Jakie są produkty spożywcze, które choć tworzą jadłospis ludzi, nie powinny być elementem psiej diety? Pisaliśmy o tym w jednym z wcześniejszych wpisów – przeczytaj go i poznaj 10 składników zakazanych szczekającym czworonogom. Twój pupil Ci za to podziękuje!

Orzechy w diecie psa – podsumowanie

Powyższe zestawienie pokazuje, że rzeczywiście niektóre rodzaje orzechów mogą znaleźć się w psim jadłospisie. Jednak nawet w przypadku tych, które są wskazane szczekającym czworonogom, należy zachować umiar. Można traktować je jedynie jako dodatek, swego rodzaju urozmaicenie diety, spożywany od czasu do czasu smakołyk. Jeśli chce się uszczęśliwić swoje zwierzę, o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybieranie dobrych dla psów owoców i warzyw oraz sięganie po dedykowane im, gotowe przekąski.

4

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.