Co to jest kocimiętka? Jak działa na koty i gdzie ją kupić?

Co to jest kocimiętka? Jak działa na koty i gdzie ją kupić?

W naszych ogrodach znajduje się wiele różnorodnych roślin ozdobnych, które zachwycają swoim atrakcyjnym wyglądem i cieszą oczy podczas przebywania na świeżym powietrzu. Jedną z najpopularniejszych bylin jest kocimiętka. Przyciąga ona uwagę nie tylko kwiatami w kolorze białym, niebieskim, czy fioletowym, ale również aromatem. Jej zapach bardzo często wywołuje u kotów naprawdę zaskakujące reakcje. Kocimiętka i kot – zastanawiasz się, co może wyniknąć z takiego połączenia? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Kocimiętka – co to jest?

Kocimiętka to wieloletnia roślina, którą można spotkać na rabatach w wielu polskich ogrodach, czy parkach. Posiada ona charakterystyczne kwiatostany o kłosowatym kształcie, które na pierwszy rzut oka przypominają lawendę. Kocimiętka wywodzi się z bliskich nam terenów – Europy oraz Azji. Dużym atutem jest to, że nie ma ona zbyt dużych wymagań, dlatego może wzrastać niemal w każdych warunkach. Najpiękniej prezentuje się od lipca do października, kiedy to przypada okres jej kwitnienia. Ciekawostką jest fakt, iż jej kuzynką jest mięta, dzięki czemu obie te rośliny mają dość podobny, specyficzny zapach. To właśnie ta cecha tej rośliny sprawia, że koty i kocimiętka bardzo się lubią.

Jakie właściwości ma kocimiętka?

Kocimiętka – właściwości tej rośliny dekoracyjnej są zauważalne przede wszystkim w zakresie ziołolecznictwa oraz kosmetyki. Poszczególne części kocimiętki, a zwłaszcza liście i kwiaty, wyróżniają się między innymi działaniem: przeciwzapalnym, uspokajającym, czy moczopędnym. Mogą sięgać po nią również osoby, które borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego. Wypicie wieczorem naparu z kocimiętki sprawia, że sen przychodzi znacznie szybciej, a nocny wypoczynek jest efektywny. Kocimiętka – działanie na ludzi to również dostrzegalne zwłaszcza przez kobiety właściwości kosmetyczne. Stosując ją na włosy, można poprawić ich kondycję oraz zapobiegać nadmiernemu wypadaniu.

Warto podkreślić, że kocimiętka posiada również właściwości, które sprawiają, iż wabi ona niektóre owady, natomiast wobec innych ma działanie odstraszające. Do tej pierwszej grupy można zaliczyć pszczoły, a do drugiej zwłaszcza komary, mszyce oraz muchy.

Kocimiętka – jak działa na koty?

Kocimiętka jest najbardziej znana z wpływu, jaki wywiera na koty (szczególnie te w wieku rozrodczym). Można spotkać się z informacją, że dwóch na trzech naszych miauczących pupili jest podatnych na działanie tej rośliny. Tego rodzaju wrażliwość ma podłoże genetyczne. Najprawdopodobniej wszystko przez to, że kocimiętka zawiera nepetalakton, który uznawany jest za koci feromon.

Zatem jak działa kocimiętka na koty? Zwierzęta te, gdy znajdują się w pobliżu miejsca, w którym rośnie ta roślina, zaczynają się ślinić, głośno miauczeć i mruczeć. Tarzają się w niej, a nawet ocierają całym ciałem o jej kwiaty i liście. Koty zbliżają się zwykle do kocimiętki, próbują chwycić ją łapami, a następnie gryzą ją oraz liżą. Kontakt z tą rośliną sprawia, że mruczki się odprężają i mogą na pewien czas wręcz zastygnąć w bezruchu. Jak długo trwa taki euforyczny stan? Najczęściej zainteresowanie mija po około 10 minutach, aby po upływie około 2 godzin rozbudzić się na nowo.

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że kocimiętka działa na koty niczym narkotyk. Opiekunowie tych zwierząt potwierdzają, że zachowanie ich pupili znacznie zmienia się pod jej wpływem. Mruczki w wyniku kontaktu z tą rośliną odczuwają dużą przyjemność i domagają się zwykle dodatkowych pieszczot i głaskania ze strony najbliższego otoczenia.

Gdzie można kupić kocimiętkę?

Kocimiętka – gdzie kupić tę roślinę? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie najbardziej nas ona interesuje. Jeśli pragniemy wsadzić ją do ziemi na rabacie kwietnej lub umieścić w doniczce, warto udać się do sklepu ogrodniczego.

Jednak warto wiedzieć, że jest ona dostępna także w innej postaci. Kupić można krople kocimiętki, jak również produkt ten aplikowany przez spryskiwacz, a nawet kocimiętkę w proszku. Ponadto dużą popularnością cieszy się suszona kocimiętka.

Kocimiętka i koty – podsumowanie

Jesteś właścicielem kota? Jednocześnie posiadasz ogród, w którym lubi przebywać Twój pupil? Dalej zastanawiasz się, czy kocimiętka dla kota to trafiony pomysł? Sprawdź to i zaaranżuj na swoim podwórku rabatę, na której zasadzisz kompozycję złożoną właśnie z tej rośliny. Dzięki temu nie tylko sprawisz, że przestrzeń wokół domu będzie prezentowała się pięknie i estetyczne, ale również w praktyce zweryfikujesz jak będzie zachowywał się Twój kot po kocimiętce.