Czy na pewno wiesz, jak odchudzić kota? Gdy waga kota niebezpiecznie się zwiększa

Czy na pewno wiesz, jak odchudzić kota? Gdy waga kota niebezpiecznie się zwiększa

Kwestia wagi u kota to kwestia bardzo sporna. W zależności od rasy koty mogą przybierać różną budowę ciała oraz wzrost. Dla zdrowia naszego futrzaka warto wykazać się konsekwencją i ustalić jasno określony cel, który pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu, jakim jest utrzymanie prawidłowej wagi u naszego kota.

Czy otyłość kota to tylko kwestia zaniedbania?

Prawidłowa waga kota to podstawowa rzecz, o którą powinniśmy zadbać podczas opieki nad nim. Niewłaściwa dieta może być pierwszym krokiem do otyłości naszego pupila. Wysokokaloryczne karmy podawane kotom bardzo szybko mogą przyczynić się do wzrostu masy jego ciała. Jeśli kot przy tym nie ma wystarczającej ilości ruchu, zmiany wagi mogą być zauważalne jeszcze szybciej. Otyłość u kotów może być spowodowana również różnego rodzaju chorobami, takimi jak zmiany hormonalne związane z cukrzycą, chorobami tarczycy lub nadnerczy, które mocno wpływają na jego stan masy ciała. Kot cierpiący na bóle stawów może mieć problem z poruszaniem się, przez co jego waga, przy zachowaniu takiej samej kaloryczności diety, może znacznie podskoczyć. Wszelkie wątpliwości związane ze stanem zdrowia naszego kota powinny być bezwzględnie konsultowane z weterynarzem, a kwestie jego diety konsultowane z dietetykiem zwierzęcym. Ważne jest również przeprowadzanie cyklicznych badań u kota (co około pół roku), które wykryją wszelkie nieprawidłowości w jego organizmie.

Jaka jest prawidłowa waga kota?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Prawidłową wagę kota powinien za każdym razem ocenić weterynarz. Ocena weterynarza w tym przypadku jest niezbędna, ponieważ my, jak osoby przebywające na co dzień z naszym mruczkiem, możemy nie zauważyć lub ocenić nieprawidłowo zmiany jego wagi, nawet jeśli regularnie go ważymy. Wygląd ciała kota będzie się zmieniać w zależności od rasy. Prawidłowa waga kotów brytyjskich będzie się znacznie różnić od prawidłowej masy ciała kotów bengalskich, nawet przy zachowaniu tego samego wieku oraz wzrostu i długości kota. Różnice te wynikają z uwarunkowań genetycznych, które mają ogromny wpływ na wygląd ciała naszego kota.

Ile powinien jeść kot, aby nie przytyć?

Podstawą dobrze zbilansowanej diety jest odpowiedni dobór kaloryczności. Nie jest to jednak jedyna kwestia, ponieważ ważna jest również odpowiednia ilość mikroelementów, takich jak tauryna, białko, witamina D czy kwasy tłuszczowe. Jednak to kaloryczność ma największy wpływ na prawidłową wagę naszego kota. Spoczynkową ilość kalorii (RER) u naszego kota, czyli taką, która zapewni mu podstawowe funkcje życiowe, możemy obliczyć za pomocą wzoru, w którym podnosimy wagę kota do potęgi 0,67, a następnie uzyskaną wartość mnożymy przez 70.

Jak zachować prawidłową wagę kota?

Dzienne zapotrzebowanie na energię dla kota będzie jednak znacznie większe niż spoczynkowe. Aby obliczyć ilość kalorii potrzebnej naszemu kotu na cały dzień, należy określić, w jakim stanie znajduje się nasz kot. Od jego stanu zdrowia, wieku oraz aktywności zależny będzie współczynnik K, który pomnożony przez RER wskaże nam dzienną ilość kalorii potrzebnej do utrzymania prawidłowej wagi kota.

Wartość K będzie wynosić:

1,2 – dorosłe koty kastrowane

1,4 – dorosłe koty niekastrowane

1,6 – dorosłe koty aktywne oraz kotki podczas rui

1,0 – dorosłe koty mało aktywne

0,8 – koty odchudzane

2,0 lub żywienie do woli — kotki w ciąży

2,5 – koty dorastające

1,2-1,4 rekonwalescencja.

Prawidłowa waga u kota będzie się zmieniać w zależności od różnych czynników. Jeśli nasz kot jest w 100% zdrowy, za pomocą tych wzorów możemy śmiało obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Jeśli jednak stan naszego kota wzbudza wątpliwości, to wszelkie kwestie jego diety powinny być konsultowane ze specjalistą.