Czy koty się pocą? Odpowiadamy!

W czasie letnich upałów szukamy różnych sposobów na to, aby znaleźć wytchnienie i schronić się w cieniu przed mocnymi promieniami słońca. Metod na chwilowe schłodzenie jest wiele, jednak nie zawsze są one skuteczne. W wyniku czego, gdy z nieba leje się prawdziwy żar, my nie zawsze możemy czuć się komfortowo i świeżo, ponieważ nasz organizm nadmiernie się poci.

Takie warunki atmosferyczne są dużym utrudnieniem także dla naszych miauczących pupili. Jak te zwierzęta radzą sobie z wysokimi temperaturami? Czy one również się pocą? Jak schłodzić kota w gorące dni? Zapoznaj się z poniższymi informacjami, a Twoje wątpliwości w tych kwestiach zostaną szybko rozwiane.

Pocenie się kota – sprawdź najważniejsze informacje!

Czy koty się pocą? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, jednak ilość wydzielanego potu nie jest na tyle wystarczająca, żeby zwierzęta te mogły się skutecznie schłodzić. Mechanizm termoregulacji ich ciała jest zupełnie inny niż w przypadku ludzi. Nic dziwnego, w końcu funkcjonowanie organizmów tych zwierząt opiera się na odmiennych zasadach. Dlatego koty obniżają temperaturę ciała poprzez dokładne wylizywanie swojej sierści.

Jednocześnie należy uświadomić sobie, że koty nie pocą się całą powierzchnią ciała. Gdzie zatem najczęściej pojawiają się krople kociego potu? Nie jest to skóra, ukryta pod grubą warstwą sierści. Efektem pocenia się kota nie jest także mokra sierść. W przypadku naszych miauczących pupili pot uwalniany jest przez poduszeczki łapek, gdzie umieszczona jest większość gruczołów potowych tych zwierząt (w niewielkiej ilości znajdują się one także w okolicach podbródka oraz warg).

Pot kota można zaobserwować zwłaszcza wtedy, gdy przechadzając się po suchym stole lub podłodze, zostawia on na tej powierzchni wilgotne ślady swoich łap. Jak nietrudno się domyślić zjawisko to jest dostrzegalne zwłaszcza w trakcie najcieplejszych miesięcy w roku oraz w chwilach, gdy zwierzę odczuwa duży stres lub silny niepokój.

W czasie gorących dni można zauważyć, że koty zmieniają swoje zachowanie i dotychczasowe nawyki. Są bardziej leniwe, powolne, do minimum ograniczają aktywność. Szukają zacienionych, chłodnych miejsc, w których mogą spać i odpoczywać przez wiele godzin – aż do wieczora, gdy temperatura nieco spadnie.

Jakie są objawy przegrzania kota?

Niejeden kociak lubi wygrzewać się na słońcu w ogrodzie, czy na parapecie. Jednak narażenie tego zwierzęcia na wielogodzinne i zbyt intensywne oddziaływanie promieni słonecznych, może okazać się dla niego bardzo niebezpieczne. O przegrzaniu, a nawet udarze termicznym, mogą świadczyć następujące objawy:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • nieregularny oddech,
  • dyszenie,
  • spocone łapki,
  • drgawki,
  • biegunka i wymioty,
  • przyspieszone bicie serca,
  • osłabienie,

Jak schłodzić kota w czasie upałów?

Mimo że kot samodzielnie stara się latem przystosować do niesprzyjających warunków atmosferycznych, Twoim obowiązkiem, jako właściciela jest udzielenie mu pomocy w walce z upałem. Zastanawiasz się jak schłodzić kota w trakcie gorących dni? Przede wszystkim, podobnie jak w każdej innej sytuacji, musisz zapewnić mu dostęp do świeżej, zimnej wody. Jeśli Twój kociak nie przepada za piciem z miseczki, możesz kupić mu wodną fontannę, która na pewno go zainteresuje, a przy tym napoi oraz da wytchnienie od gorąca. Ponadto przed podaniem zwierzęciu mokrej karmy, możesz ją wcześniej schłodzić w lodówce.

Należy również zatroszczyć się o to, aby kot wiedział, że w razie potrzeby może wejść do jakiegoś chłodnego pomieszczenia – jeśli przebywa w domu, zadbaj, aby w pokojach był zapewniony przepływ powietrza np. dzięki otwartemu oknu lub klimatyzacji. A gdy Twój pupil uwielbia głaskanie, wykorzystaj to. Wystarczy, że wcześniej zwilżysz swoje ręce, a następnie nagromadzoną na nich wodę wetrzesz w sierść swojego podopiecznego. Dobrym pomysłem jest również wrzucenie kilku kocich zabawek do płaskiej miski wypełnionej wodą. Wzbudzą one ciekawość zwierzaka, a kiedy ten zacznie ich dotykać swoimi łapkami, przy okazji zagwarantuje sobie nieco ochłody.

7

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *