Czego nie lubią koty? Te 5 rzeczy je odstrasza!

Czego nie lubią koty? Te 5 rzeczy je odstrasza!

Twój kot nagle stracił humor? Być może miał on styczność z sytuacją, która wywołała u niego niepokój. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czego nie lubią koty?

Jeśli na Twoim podwórko niejednokrotnie kot przegonił psa, możesz w pierwszej kolejności myśleć, że relacje między tymi zwierzętami rzeczywiście nie układają się za dobrze. Jednak spotkanie z psem to niejedyny powód, dla którego mruczek markotnieje.

Czego lepiej nie robić w towarzystwie kotów? Jakich zapachów nie akceptują te zwierzęta?

Poznaj 5 rzeczy, które odstraszają Twojego pupila!

Po pierwsze – hałas

Za głośnymi dźwiękami nie przepada chyba nikt z nas. Także koty nie lubią hałasu, a zwłaszcza takiego, który pojawia się nieoczekiwanie. Sylwestrowe fajerwerki czy głośna muzyka to tylko przykłady sytuacji sprawiających, że mruczek się boi i odczuwa zwiększony niepokój.

Po drugie – intensywne zapachy

Należy zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób koty reagują na niektóre zapachy odczuwane wewnątrz naszych domów i mieszkań, a także poza nimi. Najbardziej nieprzyjemne dla mruczków są aromaty wybranych owoców czy roślin rosnących na ogrodowych rabatkach lub w doniczkach. Te naturalne odstraszacze to przede wszystkim zapach:

  • cytrusów – cytryn, limonek, grejpfrutów, mandarynek oraz pomarańczy,
  • warzyw – cebuli, papryki oraz szczypiorku,
  • czosnku,
  • octu,
  • cynamonu,
  • pieprzu czarnego,
  • zepsutego jedzenia,
  • niektórych detergentów,
  • roślin – lawendy, ruty zwyczajnej, eukaliptusa oraz geranium.

Po trzecie – transporter

Wiele osób potwierdzi, że transporter sprawia, że koty stają się pełne negatywnych emocji. Nic dziwnego, w końcu przedmiot ten kojarzy się im z wizytami u weterynarza, które niejednokrotnie są dla zwierzęcia źródłem ogromnego stresu.

Po czwarte – samotność

Koty ciężko znoszą samotność. Bardzo źle się czują, gdy przez cały dzień są skazane na przebywanie w pustym domu, gdy cała rodzina znajduje się w pracy lub w szkole. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zapewnienie pupilowi towarzystwa innego kota.

Po piąte – chwytanie za ogon

Większość kotów jest skora do pieszczot ze swoimi opiekunami. Lubią one delikatne głaskanie oraz przytulanie. Mruczki nie przepadają jednak za trzymaniem ich za ogon. Do takich sytuacji może często dochodzić, gdy w pobliżu kotka przebywają dzieci, które nie zawsze wiedzą jak poprawnie obchodzić się ze zwierzęciem. Warto więc uczyć je właściwego zachowania względem kotów.

Czy koty boją się wody?

Powyżej zaprezentowano pięć przykładów produktów lub zachowań, które nie są przyjazne dla mruczków. Co ciekawe, skutecznym sposobem na odstraszenie kotów jest również pokropienie ich wodą. Jednak trzeba mieć świadomość, że pod żadnym pozorem nie można kierować w ich stronę silnego strumienia wody, na przykład ze szlaucha. Mogłoby to być dla nich bolesne. Rozsądnym rozwiązaniem jest delikatne zamoczenie ich wodą, chociażby taką wypływającą z ogrodowego zraszacza służącego do podlewania trawnika.

Czego nie lubią koty – podsumowanie

Ludzie różnią się między sobą w wielu aspektach. Typowe są dla nas sytuacje, które akceptujemy, jak i zdarzenia, w których po prostu nie lubimy uczestniczyć. Podobnie jest w przypadku zwierząt. Również koty w kontakcie z pewnymi zachowaniami lub rzeczami pokazują, że nie czują się komfortowo. Dlatego będąc właścicielem mruczka, warto dowiedzieć się, czego nie lubią koty i co je odstrasza. Takie informacje sprawiają, że opieka sprawowana nad pupilem może być jeszcze lepsza i w pełni dopasowana do jego potrzeb.