Czym karmić kota? Sucha karma a mokra – podpowiadamy

Czym karmić kota? Sucha karma a mokra – podpowiadamy

Karmienie kota domowym jedzeniem nie jest do końca bezpieczne. Wszystko przez to, że w resztkach z naszego stołu mogą znaleźć się składniki, które o ile są dobre dla ludzi, o tyle dla miauczących czworonogów są niekiedy niezwykle groźne. Najlepszym wyjściem jest zatem stawianie na gotowe karmy – suche oraz mokre, dostarczające im odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Czy karmienie kota tylko suchą karmą to godne zaufania rozwiązanie? Czy koci jadłospis oparty jedynie na mokrej karmie jest odpowiedni? A może najwięcej korzyści przyniesie mruczkowi dieta mieszana? W udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na te pytania pomoże Ci zestaw zamieszczonych poniżej informacji – zapoznaj się z nimi właśnie teraz!

Karma sucha dla kota – charakterystyka oraz najważniejsze wady i zalety

Jednym z rodzajów posiłku, jaki można podawać kotu, jest sucha karma. Najczęściej przyjmuje ona postać chrupiących granulek o różnej wielkości oraz kształcie. Typowe cechy takiej karmy to:

  • niska wilgotność,
  • wysoka wydajność,
  • długa przydatność do spożycia po otwarciu opakowania,
  • wygoda – zarówno podawania, jak i przechowywania,
  • różnorodny wybór dostępnych smaków,
  • jest cztery razy bardziej kaloryczna od karm mokrych,
  • atrakcyjna dla kotów postać – zwierzęta te lubią takie chrupiące smakołyki,
  • za sprawą swej konsystencji skutecznie usuwa osad i kamień z kocich zębów.

Warto pamiętać – kot musi mieć zawsze dostęp do czystej i świeżej wody, jest to szczególnie ważne, jeśli spożywa on właśnie suchą karmę.

Mokra karma jako posiłek dla mruczka – dlaczego warto ją podawać?

Karma mokra jest dla kotów bardzo atrakcyjna przede wszystkim ze względu na jej konsystencję. Takie małe kawałeczki mięsa, warzyw i innych dodatków (zatopione w sosie lub galaretce) oraz pasztety są aromatycznym przysmakiem, z którego zjedzeniem mruczki radzą sobie bez żadnego problemu. Niezaprzeczalnym atutem mokrej karmy jest również to, że w swoim składzie zawiera ona sporo wody. Miauczące czworonogi słyną z tego, że niewiele piją, dlatego taki pokarm pomaga im odpowiednio nawodnić organizm, co pozytywnie wpływa na ich ogólną kondycję. Zaletą pełnoporcjowych mokrych karm jest również niższa – w porównaniu do karm suchych – kaloryczność. W sklepach dostępne są karmy mokre (w mniejszych saszetkach lub większych puszkach) o różnych smakach. Dzięki temu każdy właściciel może bez przeszkód zaopatrzyć się w produkty, które najbardziej przypadną do gustu jego pupilowi.

Jaką karmę podawać kotu? Podsumowanie

Zaprezentowane powyżej wskazówki jednoznacznie pokazują, że kocia dieta musi być zbilansowana. Warunek ten spełnia jadłospis mieszany, a więc wykorzystujący zarówno jeden, jak i drugi rodzaj karm dla kotów. Najlepiej, aby jej podstawę stanowiła wysokogatunkowa karma mokra, natomiast suche chrupki mogą odgrywać rolę swego rodzaju dodatku, urozmaicającego codzienny jadłospis. Jasny stąd wniosek, że przy żywieniu mieszanym bardzo ważne jest zachowywanie odpowiednich proporcji.

Bez względu na to, jaki rodzaj karmy ostatecznie wybierze się dla swojego pupila, zawsze warto pamiętać, aby karmić go wysokiej jakości pokarmem i czynić to regularnie, podając posiłki o odpowiedniej wielkości (dostosowane m.in. do wieku, płci, trybu życia, czy rasy zwierzęcia). Dzięki temu zwierzak będzie najedzony, radosny i zdrowy. W efekcie jego właściciel też będzie szczęśliwy.