Ile powinien jeść kot?

Ile powinien jeść kot?

Kluczem do długiego życia kotów są regularne badania kontrolne, codzienna aktywność oraz zbilansowana dieta. Odpowiedni sposób żywienia jest niezwykle ważny, ponieważ bezpośrednio przekłada się na kondycję zdrowotną oraz wygląd naszych czworonożnych przyjaciół. Jak zatem ustalić optymalną dawkę pożywienia oraz należytą częstotliwość podawania posiłków?

Od czego zależy zapotrzebowanie energetyczne kota?

Ilość posiłku, jaka jest niezbędna, aby kot mógł modelowo się rozwijać, zależy od kilku czynników odnoszących się do każdego zwierzęcia z osobna. Jest to przede wszystkim: płeć, wiek, stan zdrowia, waga, prowadzony tryb życia, rasa oraz fakt, czy kot był kastrowany lub sterylizowany. Zwiększone wymagania żywnościowe charakteryzują:

  • kocięta,
  • dorastające koty,
  • kotki podczas rui,
  • koty narażone na stres,
  • kotki w ciąży oraz karmiące swoje potomstwo,
  • zwierzęta wracające do zdrowia po chorobie.

Jak często należy karmić kota?

Koty nie powinny zjadać od razu dużych porcji karmy. Najlepiej, aby dzienna dawka pożywienia była rozłożona na kilka mniejszych części. Całkowite minimum powinny stanowić cztery posiłki. Jednak optymalnym rozwiązaniem jest karmienie kota nawet 5, czy 6 razy w ciągu dnia. Zwierzęta te cenią sobie rutynę i stały rytm dnia, dlatego zaleca się czynić to regularnie.

Karma sucha, czy mokra – jakiego pożywienia potrzebuje kot?

Koty zwracają uwagę na to, co trafia do ich misek. W związku z tym ważne jest, aby ich pożywienie było nie tylko pełnowartościowe, ale i różnorodne. Taki efekt można uzyskać, stosując u pupilów dietę mieszaną. Jest ona oparta na podawaniu zarówno karmy mokrej, jak i suchej, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. W taki sposób można dostarczyć czworonożnemu przyjacielowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Z kolei eksperymentowanie z różnymi smakami karmy to recepta na zapobieganie monotonii w codziennym menu. Nie można zapominać, że kot powinien mieć również stały dostęp do świeżej wody.

Karma sucha pozwala utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, a w związku z tym, że dłużej zachowuje świeżość, jest także wygodnym rozwiązaniem dla opiekuna. Natomiast mokra karma łatwiej się trawi i pomaga w utrzymaniu właściwego nawodnienia kociego organizmu.

Ile karmy je kot w ciągu dnia?

Punktem wyjścia, przy racjonalnym żywieniu kota, jest właściwe odmierzenie dziennej dawki pełnoporcjowej karmy. Wskazówki, co do ilości karmy, jaką zwierzę powinno zjeść w ciągu dnia, znajdują się na opakowaniach gotowego pożywienia, które kupujemy. Można obliczyć to również za pomocą specjalnych kalkulatorów karmienia. Dla przykładu pupil ważący 4 kilogramy powinien dostawać każdego dnia ok. 200 g karmy mokrej oraz ok. 15 g karmy suchej.

Czy można podawać kotu przekąski?

Podawanie kotu przekąsek to świetny pomysł. Jednak nie wolno opierać na tym elemencie całej diety. Trzeba traktować ulubiony smakołyk naszego pupila jedynie jako dodatek. Dzięki temu można zachęcić zwierzaka do zabawy, uszczęśliwić go, nagrodzić w czasie nauki, urozmaicić jego codzienny jadłospis, czy po prostu pogłębić więź między nim a właścicielem. Mięsne kuleczki, chrupki, paluszki, czy płatki to smakołyki, które zadowolą podniebienie każdego czworonożnego łasucha.

Jakich produktów nie może jeść kot?

Jest kilka produktów spożywczych, które tworzą jadłospis ludzi, jednak nie powinny znaleźć się w miskach naszych mruczących podopiecznych. Aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo, należy poznać listę składników, które mogłyby mu zaszkodzić i negatywnie odbić się na jego zdrowiu oraz samopoczuciu. Opiekunowie powinni wiedzieć, że koty nie mogą jeść: wieprzowiny, kawy i herbaty, mleka krowiego, ziemniaków, awokado, surowego białka jaj, czekolady i innych słodyczy, rodzynek, cebuli, czosnku i szczypiorku, kości oraz ości ryb, a także przypraw (resztki z obiadu nie są więc wskazane).

Jakie skutki przynosi przekarmianie kota?

Kot nie powinien jeść ani za dużo, ani za mało. Zarówno jedna, jak i druga sytuacja może być niebezpieczna dla jego zdrowia oraz sprawności fizycznej. Jeśli dojdzie do przekarmienia, zwierzę znacząco przytyje, a ruch zacznie sprawiać mu trudność. W takiej sytuacji zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, czy chorób serca lub przewodu pokarmowego. Do tego właśnie może dojść, gdy straci się kontrolę nad ilością posiłku spożywanego przez pupila. Niezbędna jest więc regularna troska o kota oraz modyfikowanie jego diety, w zależności od tego, na jakim etapie swojego życia się znajduje. Pozwoli to utrzymać wagę zwierzęcia na prawidłowym poziomie.