Jaka mokra karma dla psa?

Jaka mokra karma dla psa?

Morka karma dla psa jest jednym z dwóch najpopularniejszych rodzajów pożywienia, jakie możemy podać naszemu psu. Zazwyczaj stosują ją właściciele czworonogów o bardziej wrażliwych przewodach pokarmowych lub takich, które mają problemy z apetytem. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wyboru mokrej karmy dla psa!

Czytaj składy karmy dla psów

Bez względu na to, jaki rodzaj karmy chcemy wybrać dla naszego czworonoga, musimy zwrócić uwagę na skład podany przez producenta. O ile w przypadku suchej karmy dla psów dopuszczalna zawartość mięsa to około 60%, o tyle w przypadku karm mokrych powinniśmy przykładać szczególną uwagę do spisu składników.

Zwracajmy uwagę na to, aby producent podawał poszczególne składniki i części zwierząt, z których została wyprodukowana karma. Jeżeli mamy podaną zawartość wołowiny 40%, sprawdźmy, co w tych 40% jest ukryte. Producenci, którzy nie mają nic do ukrycia, zazwyczaj rozpisują całość w nawiasach. I tak w 40% wołowiny znajdziemy 10% mięsa z mięśni, 12% serca wołowego, 18% innych podrobów. Wówczas doskonale wiemy, jaka jest zawartość karmy, którą podajemy pupilowi.

Jeżeli chodzi o inne składniki karm mokrych dla psów, zwracajmy uwagę na to, aby zawartość zbóż była jak najmniejsza lub nie było ich wcale. W karmach dla psów możemy znaleźć pszenicę, owies, kukurydzę czy soję. Są one jednak ciężkostrawne dla psów, ze względu na zawartość błonnika i glutenu. Jeżeli chcemy zdecydować się na pokarm, który zawiera wypełniacze, wybierzmy np. ryż lub ziemniaki czy bataty.

Konsystencja i opakowanie mokrych karm dla psa

W sklepach możemy napotkać różne rodzaje karm mokrych dla psów, począwszy od puszek o gramaturze 400 i 800 g, aż po saszetki, tacki i pasztety. Tak duża różnorodność pozwala nam na dopasowanie sposobu podawanego pokarmu do predyspozycji naszego psiaka.

Mokre karmy w puszkach zazwyczaj posiadają największe fragmenty i najbardziej zbitą konsystencję. Dzięki specjalnym zamknięciom na puszki, które możemy kupić w sklepach zoologicznych, ich przechowywanie i dawkowanie jest łatwe.

Równie wygodne w użyciu są wszelkiego rodzaju karmy mokre w saszetkach, które możemy otworzyć jednym ruchem ręki, aby zawartość przesypać do miseczki. Niestety ich przechowywanie po otwarciu nie jest już takie proste.

Tacki zazwyczaj posiadają mokrą karmę dla psów w formie pasztetu, która jest polecana zwłaszcza dla szczeniąt, psów starszych czy tych, które posiadają różnego rodzaju problemy zdrowotne. Są one proste w jedzeniu.

Karma mokra i sucha dla psa – różnice

Wszelkie wątpliwości związane ze sposobem żywienia naszych czworonogów łączą się z tym, że oba rodzaje pokarmu się od siebie różnią.

Po pierwsze i najważniejsze, głównym czynnikiem, który rozróżnia od siebie oba rodzaje pożywienia, jest zawartość wody. Mokra karma dla psa zawiera jej aż do 60%, przez co jest znacznie mniej kaloryczna od swojego suchego odpowiednika. Dzięki temu, że zajmuje w żołądku psa dużo więcej miejsca, jest wprost idealne dla psów, które zmagają się z nadmiernym apetytem, a my chcemy utrzymać ich wagę w ryzach.

Czy można łączyć mokrą i suchą karmę dla psa?

Wśród właścicieli czworonogów nie brakuje również zwolenników mieszanego sposobu żywienia swojego pupila. Polega on na tym, że podaje się jednocześnie w ciągu dnia zarówno pokarm mokry, jak i suchy. Dla przykładu, na śniadanie nasz pies może dostać porcje mokrej karmy, która jest zdecydowanie lżejszą formą żywienia, aby na wieczór dostać porcję suchej karmy.

Oczywiście główną zasadą jest, aby nie mieszać ze sobą dwóch rodzajów pokarmów, gdyż każdy z nich jest trawiony w inny sposób, a żołądek musi mieć czas, aby zmienić środowisko i pH. Zdarzają się jednak psy, które jedzą pomieszany pokarm i im to służy, jednak dla zwierzaków z wrażliwym układem trawienia nie polecamy tej metody.

Jaka mokra karma dla psa – podsumowanie

W sklepach zoologicznych możesz znaleźć szeroki przekrój mokrych karm dla psów. Z pewnością będą one doskonałym wyborem dla psów, które z jakichś względów nie mogą bądź nie powinny spożywać suchej karmy. Mokra karma nada się również idealnie do wypełniania wszelkiego rodzaju zabawek na jedzenie i zapewni naszemu psu różnorodność. Wybierajmy jednak te o zdrowym i jasnym składzie, aby mieć pewność, że podajemy naszemu psu to, co najlepsze.

Sprawdź również: