Jaka sucha karma dla psa? Którą wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jaka sucha karma dla psa? Którą wybrać i na co zwrócić uwagę?

Właściciele psów zapewne niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest prawidłowe żywienie ich psiaka. Pozwala to na utrzymanie zwierzęcia w dobrej kondycji i zdrowiu, dzięki czemu możemy zapobiec wielu chorobom w życiu naszego pupila. Warto poświęcić trochę czasu na to, aby zdobyć niezbędną wiedzę, która pozwoli nam na wybór najlepszej karmy dla naszego psa. Nie bagatelizujmy nigdy tego zagadnienia, gdyż chodzi przede wszystkim o zdrowie naszego podopiecznego.

Najważniejsze informacje o żywieniu psa

Biorąc pod swój dach psa, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że musimy zaspokoić jego podstawowe potrzeby, od których zależy jego szczęście i zdrowie. Zaliczamy do nich:

 • Prawidłowo zbilansowany pokarm i stały dostęp do świeżej wody,
 • Gryzaki, które pozwolą mu realizować potrzebę żucia i gryzienia,
 • Poczucie bezpieczeństwa i przynależności do stada,
 • Sen oraz odpoczynek w komfortowym miejscu,
 • Aktywność fizyczna dostosowana do potrzeb danej rasy i osobnika,
 • Aktywność węchowa, która jest naturalną potrzebą psa,
 • Stała opieka weterynaryjna,
 • Kontakt z przedstawicielami swojego gatunku.

Wszystkie powyższe aspekty są niezwykle istotne i nie powinniśmy pomijać żadnego z nich. Musimy liczyć się z tym, że biorąc pod swój dach psa, musimy zapewnić mu prawidłową opiekę oraz zaspokoić potrzeby gatunkowe. Istotne jest zwłaszcza prawidłowe żywienie oraz opieka weterynaryjna, która pomoże profilaktycznie wykluczyć problemy zdrowotne, które w przyszłości będą wpływały negatywnie na samopoczucie i kondycję naszego pupila.

Pamiętaj, że pies jest odmiennym gatunkiem niż człowiek. Jedzenie, które spożywamy, nie jest odpowiednim pokarmem dla psa, dlatego unikamy podawania ludzkiego jedzenia psom! Kategorycznie nie powinniśmy podawać psom doprawionych dań, a także słodyczy czy wypieków. Pamiętajmy, że pies jest względnym mięsożercą, wobec czego jego dieta powinna w około 85% składać się z wysokiej jakości mięsa, podrobów i innych części ciała zwierząt. I jest to zdecydowanie najważniejsze kryterium, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru karmy dla psa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że pies nie potrzebuje zróżnicowanej diety, potrzebuje on żywienia, które zaspokoi wszystkie potrzeby jego organizmu. Dlatego właśnie powstały karmy dla psów, które w wygodnej formie granulek kryją wszystkie niezbędne naszemu pupilowi składniki. Warto pamiętać o tym, że w sklepach możemy spotkać karmy wysokiej jakości, a także te, które absolutnie nie nadają się do stałego żywienia naszego psa. Dlatego właśnie musimy nauczyć się czytać składy pokarmów dla psów, aby wiedzieć, która wybrać.

Skorzystaj również z naszego rankingu suchych karm dla psów 2021, w którym podpowiadamy, jaka karma dla psa jest wysokiej jakości!

Cechy dobrej karmy dla psa

Jeżeli chcemy wybrać dla naszego pupila karmę najlepszej jakości, powinniśmy zastanowić się, czy spełnia ona kilka następujących kryteriów:

 • Posiada odpowiedni stosunek wszystkich niezbędnych składników takich jak białka, aminokwasy, popiół, tłuszcze i minerały,
 • Jest odpowiednio zbilansowana pod względem zawartości mięsa, podrobów, dodatków w postaci warzyw czy owoców, a także innych dodatków bogatych w składniki odżywcze,
 • Lekkostrawna – zwracajmy uwagę na to, jak organizm naszego pupila zachowuje się po spożyciu karmy, czy wypróżnia się bez problemu i nie czuje ociężały,
 • Nie zawiera chemicznych dodatków i wypełniaczy,
 • Jest smaczna dla naszego psa – pies nie zostawia granulek i chętnie je zjada.

Odpowiednio wybrana karma nie wymaga już dodatków do żywienia naszego pupila. Oczywiście zachowując dzienny bilans kaloryczny, możemy tę dietę naszemu psu urozmaicać, natomiast warto pamiętać o tym, że jej podstawę musi stanowić odpowiednio zbilansowana sucha karma.

Istotne jest również to, że psy żywiące się suchą karmą muszą być pilnowane pod względem wody, którą piją w ciągu dnia. Niestety, ale sucha karma ma dużo mniejsza zawartość wody niż mokra, wobec czego ważne jest to, aby wypijał jej odpowiednia ilość w ciągu doby.

Sucha karma dla psa – podsumowanie

Jeżeli nie umiesz odpowiednio wybrać karmy dla swojego pupila, lub nie wiesz, na co zwracać uwagę, warto zasięgnąć opinii innych psiarzy, którzy z pewnością doradzą Ci w tej kwestii. W internecie możesz natrafić na wiele grup dedykowanych miłośnikom psów, na których możesz znaleźć masę przydatnych i praktycznych informacji.

Przeczytaj także:

 

7

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *