Jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Owczarek leżący na trawie w parku.

Owczarki niemieckie to psy, których historia sięga daleko wstecz. Znane i szanowane na całym świecie, zdecydowanie są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ras psów. Owczarki niemieckie są również przedstawicielami dużych ras psów, wobec czego ich wymagania żywieniowe są nieco inne niż mniejszych przedstawicieli gatunku. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze karmy dla owczarka niemieckiego!

Owczarek niemiecki – charakterystyka rasy

Owczarki niemieckie to przedstawiciele dużej rasy. Osiągają w kłębie około 50-60 cm wysokości, a ich waga może dochodzić nawet do 40 kg. Są to psy, które zostały stworzone do pracy, dlatego są wyjątkowo silne i umięśnione. Cenią sobie pracę umysłową z właścicielem i lubią wyzwania. Wierne i pogodne, nie zawahają się jednak stanąć w obronie swojego ukochanego Pana.

Ze względu na duże rozmiary i sporą wagę, owczarki niemieckie mogą cierpieć na dysplazję stawów. Na starość zdarza się, że mają również problemy z kręgosłupem i ogólnie układem ruchu.

Jakie dolegliwości mają owczarki niemieckie?

Rozważając odpowiedni model żywienia dla owczarka niemieckiego, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie dolegliwości zdrowotne występują w rasie. Mimo tego, że są to psy wytrzymałe i odporne na wiele warunków, tak samo jak u innych ras, tak i one borykają się z kilkoma problemami.

Skręt żołądka

Jest to niezwykle groźna przypadłość. Spotyka ona przedstawicieli wszystkich dużych ras. W tym przypadku nie ma znaczenia nawet rodzaj podawanego pokarmu, ale sposób jego podawania. Owczarki, jako rasa duża ma odpowiednio duże zapotrzebowania energetyczne. Z tego względu musi również zjeść odpowiednio dużo karmy. Aby zminimalizować ryzyko skrętu żołądka, powinniśmy dobową dawkę pokarmu rozłożyć na 2-3 porcje i podawać ją w odpowiednich odstępach czasowych, aby pies zdążył ją przetrawić. Pamiętajmy też o tym, aby unikać wysiłku fizycznego pupila po jedzeniu!

Problemy skórne i skłonności do alergii

Podobnie jak wszystkie psy rasowe, tak i owczarki niemieckie borykają się z problemami skórnymi. Często są one efektem alergii pokarmowych, które wstępują u naszych psiaków. Jak sobie z nimi radzić?

Uważa się, że składnikiem w karmach dla psów, który najczęściej uczula nasze czworonogi, są produkty pochodzenia drobiowego, a w szczególności kurczak i jego pochodne. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych, powinniśmy zrezygnować z tego elementu w diecie.

Karma dla owczarka niemieckiego

Co zatem wybrać? Na rynku mamy bardzo szeroki wybór suchej karmy dla psów. Możemy przebierać wśród takiej, która w składzie posiada niecodzienne rodzaje mięsa takie jak np. bażant czy renifer lub ryby morskie, które są bardzo dobrze przyswajane przez psy. Czytajmy składy i dbajmy o to, aby zawartość mięsa w suchej karmie wynosiła przynajmniej 60%.

Jeżeli chodzi o mokrą karmę dla psów, tutaj również producenci rozpieszczają nas szerokim wyborem. Warto stawiać na produkty, który posiadają dużą zawartość mięsa, a do tego dokładnie wyszczególniony. Pamiętajmy też, że mokrej karmy nie należy podawać razem z suchą, gdyż odróżnia je sposób trawienia.

Karma dla owczarka niemieckiego – podsumowanie

Jak widzisz, wybór odpowiedniej karmy dla Twojego psa nie jest proste. Istnieje bardzo duży wybór karm dla psów, a wybór jednej jedynej wymaga od nas przyswojenia dużej ilości wiedzy. Pamiętajmy również, że ilość podawanej karmy uzależniona jest od trybu życia naszego psa. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujmy rodzaj podawanej karmy z naszym weterynarzem.

Przeczytaj także…

7

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *